Zdecydowaliśmy się poinformować NATO, że chcemy dołączyć do Sojuszu - przekazała w poniedziałek premier Szwecji Magdalena Andersson. Rząd w Sztokholmie podjął formalną decyzję w sprawie pełnego członkostwa w Sojuszu.
Biały Dom poinformował, że jeśli Finlandia i Szwecja złożą wnioski w sprawie przystąpienia do NATO to uzyskają poparcie Stanów Zjednoczonych....
zobacz więcej
Raport: Wojna na Ukrainie
– Ambasador Szwecji przy NATO wkrótce przekaże dokument władzom organizacji. Szwecja potwierdzi wówczas pisemnie swoją chęć i zdolność do członkostwa w sojuszu obronnym – podkreśliła Andersson na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.
Premier pytana o to, kiedy konkretnie wysłany zostanie wniosek, odpowiedziała, że w najbliższych dniach, wspólnie z Finlandią, która podjęła taką decyzję w niedzielę. Towarzyszący Andersson lider opozycyjnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Ulf Kristersson dodał, że „współpraca z Finlandią przy złożeniu wniosku jest korzystna z praktycznych względów”. – Skróci i uprości czas rozpatrywania dokumentu – wskazał.
W południowo-zachodniej części Finlandii rozpoczęły się ćwiczenia zmechanizowanych wojsk lądowych Arrow 22, prawdopodobnie największe w tym roku....
zobacz więcej
„Rosja nie będzie zadowolona”
Andersson przyznała, że proces akcesyjny Szwecji i Finlandii może potrwać do 12 miesięcy, choć spodziewa się, że potrwa krócej. –
W tym okresie przygotowujemy się na wszystkie ewentualności – podkreśliła, odnosząc się do gróźb ze strony Rosji.
Rząd w Sztokholmie przyjął także projekt ustawy mający umożliwić przyjęcie pomocy od państw UE oraz NATO w przypadku zagrożenia zanim Szwecja stanie się pełnoprawnym członkiem Sojuszu. Kristersson dodał, że
„Szwecja i Finlandia muszą być przygotowane na dezinformacje i wrogie działania”. – Rosja nie będzie zadowolona z powodu decyzji naszych krajów – stwierdził.
Premier Andersson poinformowała, że nie zamierza o chęci wstąpienia do NATO informować prezydenta Rosji Władimira Putina. Natomiast próbę rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem podjęła szefowa dyplomacji Szwecji Ann Linde.
Finowie latami uważali, że ich wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego nie jest konieczne. Dołączenia państwa do NATO chciało na przełomie lat...
zobacz więcej
Skandynawia jednym głosem
Także w poniedziałek
premierzy Norwegii, Danii i Islandii poinformowali, we wspólnym oświadczeniu, że ich kraje są gotowe udzielić pomocy Szwecji i Finlandii wszelkimi niezbędnymi środkami, jeśli zostaną one zaatakowane zanim staną się formalnie członkami NATO.
Premier Norwegii Jonas Gahr Store nazwał to „historyczną" chwilą i zapewnił, że Norwegia, Dania i Islandia bardzo szybko ratyfikują przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO, gdyż kraje te już spełniają kryteria sojuszu wojskowego”. „Ich członkostwo wzmocni bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego” – podkreślił Store.
Szef norweskiego rządu przypomniał, że siły zbrojne Norwegii oraz Danii od wielu lat współpracują ze Szwecją i Finlandią jako krajami partnerskimi NATO.
Według premiera Norwegii oba kraje wniosły już duży wkład w Sojusz. Islandia też jest członkiem NATO, ale nie posiada własnej armii, lecz niewielką jednostkę na wypadek sytuacji kryzysowych, która już brała udział w misjach pokojowych.
źródło:

pap
#nato
#szwecja
#finlandia
#akces
#norwegia
#dania
#wojna na ukrainie
#rosja