RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Szwecja przygotowuje się na wszelkie ewentualności”. Rząd podjął decyzję ws. NATO

Po 200 latach Szwecja kończy z neutralnością (fot. TT/@Forsvarsmakten)
Po 200 latach Szwecja kończy z neutralnością (fot. TT/@Forsvarsmakten)

Zdecydowaliśmy się poinformować NATO, że chcemy dołączyć do Sojuszu - przekazała w poniedziałek premier Szwecji Magdalena Andersson. Rząd w Sztokholmie podjął formalną decyzję w sprawie pełnego członkostwa w Sojuszu.

Finlandia i Szwecja do NATO – jest stanowisko Białego Domu

Biały Dom poinformował, że jeśli Finlandia i Szwecja złożą wnioski w sprawie przystąpienia do NATO to uzyskają poparcie Stanów Zjednoczonych....

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

– Ambasador Szwecji przy NATO wkrótce przekaże dokument władzom organizacji. Szwecja potwierdzi wówczas pisemnie swoją chęć i zdolność do członkostwa w sojuszu obronnym – podkreśliła Andersson na specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Premier pytana o to, kiedy konkretnie wysłany zostanie wniosek, odpowiedziała, że w najbliższych dniach, wspólnie z Finlandią, która podjęła taką decyzję w niedzielę. Towarzyszący Andersson lider opozycyjnej Umiarkowanej Partii Koalicyjnej Ulf Kristersson dodał, że „współpraca z Finlandią przy złożeniu wniosku jest korzystna z praktycznych względów”. – Skróci i uprości czas rozpatrywania dokumentu – wskazał.

Finlandia już pracuje z NATO. Prezydent ujawnił plany wejścia do Sojuszu

W południowo-zachodniej części Finlandii rozpoczęły się ćwiczenia zmechanizowanych wojsk lądowych Arrow 22, prawdopodobnie największe w tym roku....

zobacz więcej

„Rosja nie będzie zadowolona”


Andersson przyznała, że proces akcesyjny Szwecji i Finlandii może potrwać do 12 miesięcy, choć spodziewa się, że potrwa krócej. – W tym okresie przygotowujemy się na wszystkie ewentualności – podkreśliła, odnosząc się do gróźb ze strony Rosji.

Rząd w Sztokholmie przyjął także projekt ustawy mający umożliwić przyjęcie pomocy od państw UE oraz NATO w przypadku zagrożenia zanim Szwecja stanie się pełnoprawnym członkiem Sojuszu. Kristersson dodał, że „Szwecja i Finlandia muszą być przygotowane na dezinformacje i wrogie działania”. – Rosja nie będzie zadowolona z powodu decyzji naszych krajów – stwierdził.

Premier Andersson poinformowała, że nie zamierza o chęci wstąpienia do NATO informować prezydenta Rosji Władimira Putina. Natomiast próbę rozmowy ze swoim rosyjskim odpowiednikiem podjęła szefowa dyplomacji Szwecji Ann Linde.

Ważny kraj chce do NATO. Sondaż i lawinowa zmiana opinii

Finowie latami uważali, że ich wejście do Sojuszu Północnoatlantyckiego nie jest konieczne. Dołączenia państwa do NATO chciało na przełomie lat...

zobacz więcej

Skandynawia jednym głosem


Także w poniedziałek premierzy Norwegii, Danii i Islandii poinformowali, we wspólnym oświadczeniu, że ich kraje są gotowe udzielić pomocy Szwecji i Finlandii wszelkimi niezbędnymi środkami, jeśli zostaną one zaatakowane zanim staną się formalnie członkami NATO.

Premier Norwegii Jonas Gahr Store nazwał to „historyczną" chwilą i zapewnił, że Norwegia, Dania i Islandia bardzo szybko ratyfikują przyjęcie Szwecji i Finlandii do NATO, gdyż kraje te już spełniają kryteria sojuszu wojskowego”. „Ich członkostwo wzmocni bezpieczeństwo Sojuszu Północnoatlantyckiego” – podkreślił Store.

Szef norweskiego rządu przypomniał, że siły zbrojne Norwegii oraz Danii od wielu lat współpracują ze Szwecją i Finlandią jako krajami partnerskimi NATO. Według premiera Norwegii oba kraje wniosły już duży wkład w Sojusz. Islandia też jest członkiem NATO, ale nie posiada własnej armii, lecz niewielką jednostkę na wypadek sytuacji kryzysowych, która już brała udział w misjach pokojowych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej