RAPORT

Wojna na Ukrainie

Żaryn: Rosja zapowiada ofensywę propagandową w szkołach

Od września w szkołach mają zacząć sie nowe programy nauczania (fot. Shutterstock)
Od września w szkołach mają zacząć sie nowe programy nauczania (fot. Shutterstock)

– Minister oświaty Federacji Rosyjskiej zapowiada ofensywę propagandową w szkołach – przekazał w poniedziałek rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Powołując się na polecenie Władimira Putina media rosyjskie zapowiadają „nowe programy dotyczące edukacji historycznej" – dodał.

Premier: Musimy wykorzenić putinowską ideologię „Russkiego miru”

Nie wystarczy wspierać Ukrainę w walce, lecz trzeba wykorzenić ideologię, która stoi za rosyjską napaścią, bo jest ona równie niebezpieczna jak...

zobacz więcej

– Zgodnie z planami od września w rosyjskich szkołach mają się rozpocząć nowe programy nauczania. Ich celem jest, jak mówi minister, promowanie wiedzy, by dzieci „zrozumiały prawdę historyczną” – wskazał rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. – Media z kolei tłumaczą, że nowe programy pomogą uczniom „poznać historię ojczyzny” – stwierdził Stanisław Żaryn.

Żaryn podkreśla, że Rosja od lat prowadzi agresywną propagandę historyczną, która jest wykorzystywana przez Kreml do legitymizowania bieżącej polityki imperialnej. – W ramach tych działań Rosja prezentuje się jako kraj mający historyczną misję zwalczania nazizmu, co w praktyce oznacza prawo do decydowania, który kraj „sprzyja nazizmowi”, i walki z nim – ocenił Żaryn.

– W związku z tym celem Kreml fałszuje prawdę o zbrodniach Kremla, w szczególności o współpracy Stalin-Hitler, wspólnym ataku na Polskę w 1939 roku oraz brutalnej okupacji Europy Środkowej w trakcie II wojny światowej i po niej – stwierdził Stanisław Żaryn. – Wraz z rozpoczęciem „programów edukacyjnych” wzmocniona zostanie propaganda kierowana do najmłodszych uczniów – ocenia rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej