RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Wilkołaki w mundurach”. Wymuszali łapówki dokonując zatrzymań

Sąd przywrócił ich niedawno do służby i ponownie wpadli na gorącym uczynku  (fot. DBR)(fot. dbr.gov.ua)
Sąd przywrócił ich niedawno do służby i ponownie wpadli na gorącym uczynku (fot. DBR)(fot. dbr.gov.ua)

Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze (DBR) zatrzymało trzech policjantów z obwodu dniepropietrowskiego za wymuszanie łapówek pod pretekstem załatwienia spraw kryminalnych niektórych podejrzanych. Funkcjonariusze mają już sprawę przed sądem za podobne przestępstwa. Jednak sąd przywrócił ich niedawno do służby i ponownie wpadli na gorącym uczynku.

Pułkownik ukraińskiej policji eskortował kolumnę rosyjskich wojsk

Podpułkownik ukraińskiej policji został zatrzymany przez agentów Państwowego Biura Śledczego (DBR) za współpracę z rosyjskimi najeźdźcami. Oficer...

zobacz więcej

Agenci DBR poinformowali o zatrzymaniu trzech policjantów, którzy mieli należeć do gangu mundurowych rozbitego jesienią ubiegłego roku. Grupa ta, nazywana przez śledczych „wilkołakami w mundurach”, wymuszała pieniądze dokonując zatrzymań m.in. pod fikcyjnymi zarzutami.

Policjanci dowozili zatrzymanych na komisariat i tam groźbami wieloletniego więzienia, a często nawet biciem, zmuszali tych ludzi do zapłacenia „wykupnego”. „Wilkołaki” nie ograniczały się tylko do wymuszeń, ale także poprawiały sobie w ten sposób statystki.

Służby zatrzymały ukraińskiego generała. Chciał uciec na Węgry

Funkcjonariusze Państwowego Biura Śledczego Ukrainy zatrzymali generała SBU w stanie spoczynku, który próbował nielegalnie przekroczyć granicę –...

zobacz więcej

We wrześniu 2021 r. śledczy z DBR skierowali do sądu akt oskarżenia przeciwko pięciu członkom policyjnego gangu. Sprawa wciąż toczy się przed sądem. Niedawno sąd zdecydował o przywróceniu funkcjonariuszy do pracy.

Okazało się, że jesienna wpadka niczego ich nie nauczyła. Przed kilkoma dniami, agenci DBR po raz kolejny zatrzymała kilku „wilkołaków” na gorącym uczynku.

Trzej policjanci spotkali się z krewnym mężczyzny, podejrzanym o posiadanie narkotyków. Zażądali 30 tys. hrywien w zamian za „skręcenie” sprawy. W momencie odbioru pieniędzy zostali ujęci. Cała trójka usłyszała zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej oraz powoływanie się na wpływy. Grozi im za to do 8 lat więzienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej