RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Jedno z najlepszych w kraju”. Laboratorium ma badać procesy poznawcze

Wniosek o ponad 1,5 mln zł dofinansowania tych planów trafił już do rządu (fot. fot. Marcin Kania/www.up.krakow.pl)
Wniosek o ponad 1,5 mln zł dofinansowania tych planów trafił już do rządu (fot. fot. Marcin Kania/www.up.krakow.pl)

Analiza procesów poznawczych i emocjonalnych u dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz łączenie nauki z praktyką – to cele otwartego w poniedziałek Laboratorium Badań Neuropsychologicznych i Psychofizjologicznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Już nie COVID-19 czy grypa. Ekspert ostrzega: Wielu pacjentów w ciężkim stanie

W ostatnich trzech miesiącach trafiło do mnie wielu pacjentów w ciężkim stanie zakażonych wirusem paragrypy, a nie z COVID-19 czy grypą – ostrzega...

zobacz więcej

– To jest wiekopomna chwila – powołanie do działalności laboratorium badawczego – powiedział podczas uroczystości otwarcia rektor UP prof. Piotr Borek. Jak podkreślił, zespół psychologów dzięki aparaturze w laboratorium będzie mógł prowadzić badania na światowym poziomie. Rektor zwrócił też uwagę, że od lat kierunki związane z psychologią cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia.

„Widzieć człowieka przez tożsamość”


– Śmiem twierdzić, przejrzawszy sprzęt, że to jedno z najlepszych laboratoriów w Polsce – oceniła prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego prof. Maria Pąchalska. Jak dodała, specjaliści z Uniwersytetu Pedagogicznego „widzą człowieka nie tylko przez jego mózg, jak wiele laboratoriów, ale widzą człowieka przez system »ja«, przez jego tożsamość.

Zobacz także: Dlaczego ludzie oszukują samych siebie? Sprawę zbadali naukowcy

Nowy czujnik dla aktywnych. Zmierzy zmęczenie mięśni, poziom cukru i alkoholu

Sportowe opaski mierzące tętno, liczbę zrobionych kroków, pokonany dystans i inne parametry są już bardzo powszechne. Naukowcy z Kalifornii poszli...

zobacz więcej

Dzięki laboratorium Instytutu Psychologii UP będzie prowadził badania z zakresu psychologii i nauk pokrewnych, dotyczących procesów poznawczych i emocjonalnych u dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Nauka z praktyką


– Nasza główna misja to łączenie nauki i praktyki, co bywa trudne w psychologii. Nieraz nauka próbuje odpływać na obszary oderwane od praktyki. Badaniami naukowymi staramy się wychodzić naprzeciw zapotrzebowaniu zgłaszanemu przez praktykę – powiedział dr Łukasz Krzywoszański, pełnomocnik rektora UP ds. rozwoju dyscypliny psychologia i kierownik Katedry Psychologii Neurokognitywnej. Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli uczelni laboratorium będzie rozbudowywane. Wniosek o ponad 1,5 mln zł dofinansowania tych planów trafił już do rządu.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej