RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szef KPRM w Kijowie. „Nasze narody zbliżyły się tak jak nigdy wcześniej”

W Kijowie odbyło się spotkanie wicepremier Ukrainy Iryny Wereszczuk i szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka. Wereszczuk wyrażała wdzięczność za pomoc, jakiej narodowi ukraińskiemu udzielili Polacy. – Dziękujemy za szczerość, za to, że możemy się rozwijać, uczyć, żyć i mieszkać z wami – powiedziała wicepremier.

Rosyjski ostrzał w obwodzie donieckim. Są ofiary

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali dziesięć miejscowości w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; są zabici i ranni – powiadomiła ukraińska policja...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

Iryna Wereszczuk na konferencji wspomniała o nowej inicjatywie polskiego rządu. Będzie to fundacja na Ukrainie, która będzie pomagać kobietom-żołnierzom wyzwolonym z rosyjskiej niewoli. Drugim kierunkiem pomocy będą dzieci, które straciły swoich rodziców na wojnie. – To właśnie jest istotą rzeczy. To kobiety i dzieci, które dzisiaj cierpią – wskazała wicepremier. Poinformowała też, że jest już lista pierwszych 51 kobiet uwolnionych z rosyjskiej niewoli, którym w ramach proponowanych programów udzielona zostanie pomoc. Podała też, że od początku toczącej się wojny władzom ukraińskim udało się uwolnić 360 osób.

Szef KPRM zaznaczył wagę dzisiejszych spotkań. – Omawiamy sprawy współpracy Ukrainy i Polski w tych dramatycznych czasach. Polska od pierwszych dni podtrzymuje Ukrainę i Ukraińców, a z naszej strony chcemy wam podziękować za to, że walczycie o wolność nie tylko Ukrainy, ale także Polski i Europy – powiedział minister.

Dworczyk wspomniał również o zmianach w relacjach polsko-ukraińskich. – Dzisiaj mamy niezwykły moment w historii naszych krajów. Jest to czas kiedy nasze narody zbliżyły się tak jak nigdy wcześniej – podsumował minister.

Dworczyk poinformował też, że podczas trwającej wizyty na Ukrainie polska delegacja spotyka się z przedstawicielami administracji ukraińskiej, w tym z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. – Rozmawiamy o bardzo szerokim spektrum pomocy i współpracy. Dzisiaj Polska i Ukraina ma szansę rozwijania współpracy w bardzo wielu dziedzinach – dodał Dworczyk.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej