RAPORT

Wojna na Ukrainie

Boeing trafiony Bukiem. Podano, kiedy zapadnie wyrok. Prokurator żąda dożywocia

Samolot został zestrzelony w 2014 roku (fot. Pierre Crom/Getty Images)
Samolot został zestrzelony w 2014 roku (fot. Pierre Crom/Getty Images)

Wyrok w procesie karnym w sprawie zestrzelenia w 2014 r. samolotu Malaysia Airline (MH17) zapadnie najwcześniej w listopadzie br. – poinformował w poniedziałek sędzia prowadzący sprawę.

Zestrzelenie malezyjskiego boeinga. Są dowody, że to Rosja dostarczyła wyrzutnię rakiet

Mamy dowody, że to Rosja dostarczyła wyrzutnię rakiet użytą do zestrzelenia malezyjskiego boeinga nad wschodnią Ukrainą w 2014 roku – poinformowali...

zobacz więcej

W czerwcu ub. roku ruszył proces karny, w którym o zestrzelenie oskarża się czterech podejrzanych, powiązanych z rosyjskimi służbami wojskowymi. Są to Siergiej Dubinski, Oleg Pułatow, Igor Girkin oraz Leonid Charczenko. Choć trójka Rosjan i Ukrainiec są sądzeni zaocznie, to prokurator zażądał dla nich dożywocia .

Od strony formalnej proces rozpoczął się 9 marca 2020 r., jednak były to jedynie sesje proceduralne. W poniedziałek sędzia poinformował, iż proces jest obecnie w końcowej fazie i wyrok spodziewany jest najwcześniej 17 listopada. Sędzia zastrzegł jednak, że może on także być wydany w grudniu.

Sędzia: Wyrok zapadnie najwcześniej 17 listopada


17 lipca 2014 r. samolot linii lotniczych Malaysia Airlines Boeing 777, lecący z Amsterdamu do Kuala Lumpur, został zestrzelony przez prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy przy użyciu pocisku kierowanego ziemia-powietrze Buk. Zginęło 298 osób, w tym 193 Holendrów. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej