RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kaczyński o profesorze Paruchu: To zawsze będziemy pamiętać [WIDEO]

Przyszło mi pożegnać naszego kolegę, przyjaciela, doradcę; był z nami, kiedy odnosiliśmy sukcesy i był z nami, kiedy przegrywaliśmy, kiedy byliśmy w trudnej sytuacji - to musimy bardzo cenić i zawsze będziemy pamiętać – mówił szef PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystości pogrzebowych prof. Waldemara Parucha.

Nie żyje prof. Paruch. Był szefem rządowego Centrum Analiz Strategicznych

Zmarł Waldemar Paruch, naukowiec, działacz społeczny, były szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych. O jego śmierci poinformował na Twitterze...

zobacz więcej

Na uroczystości pogrzebowe przybyli przedstawiciele rządu, parlamentu i władz samorządowych, m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicepremier, szef MKiDN Piotr Gliński i minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Lider PiS powiedział, że przyszło mu pożegnać „kolegę, przyjaciela, doradcę, ale jednocześnie działacza”. – Pożegnać w imieniu Prawa i Sprawiedliwości, w imieniu obozu Zjednoczonej Prawicy – podkreślił Kaczyński.

Zaznaczył, że prof. Paruch był dla obozu rządzącego człowiekiem bardzo ważnym. – Był kimś, kto wspierał nas swoją ogromną wiedzą, ogromną erudycją, jednocześnie swoim zapałem, swoim przeświadczeniem, że można, że mamy szansę, że możemy mimo wielkiej przewagi sił naszych przeciwników, zwyciężać i zmieniać Polskę – mówił.

Dodał, że prof. Paruch wielokrotnie wskazywał kierunki tej zmiany, ale też – zaznaczył szef PiS – wskazywał drogi do zwycięstwa. – Drogi działań politycznych, działań właściwych systemowi demokratycznemu, które do tego zwycięstwa, tego sukcesu prowadzą – powiedział. Zaznaczył, że prof. Paruch ten sukces widział nie w kategoriach partykularnych.

– Był człowiekiem, który się zdecydował stanąć po jednej stronie tej przeklętej barykady, która dzieli dzisiaj nasze życie, ale jednocześnie zawsze uważał, że celem prawdziwym, celem ostatecznym i właściwym jest kraj; kraj jako całość – Polska – stwierdził Kaczyński.

Kaczyński zwrócił uwagę, że prof. Paruch pięć lat temu dowiedział się, że jest śmiertelnie chory i był to da niego czas próby. – Pan profesor, Waldemar przeszedł tę próbę naprawdę godnie, dzielnie pracując do końca. Pisząc kolejne prace, doradzając, rozmawiając jeszcze w szpitalu, z którego już nie wyszedł. Rozmawiał z nami, także ze mną o naszych sprawach, o naszej przyszłości. Rozmawiał o tym, co należy czynić, by w tej bardzo trudnej dziś sytuacji Polska mogła odnosić dalej sukcesy, by uniknęła niebezpieczeństw – mówił szef PiS.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że profesor Paruch był wielkim patriotą „nieustannie starającym się o pomyślność ojczyzny”. Wspomniał go jako znakomitego historyka, politologia, działacza państwowego. List prezydenta podczas odbywających się w Tomaszowicach uroczystości pogrzebowych profesora Waldemara Parucha odczytał szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot. W liście prezydent przypomniał, że zmarły był inicjatorem Centrum Analiz Strategicznych.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że profesor Paruch był człowiekiem prawym, nie ulegał modom i budował własne koncepcje, które miały poszukiwać najlepszych ścieżek rozwoju Polski. Szef rządu cenił, że Waldemar Paruch był idealistą i romantykiem, ale swoje myśli, koncepcje i idee opierał o twarde dane.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej