RAPORT

Wojna na Ukrainie

Pęk o Lotosie: Strategia Tuska była niebezpieczna dla suwerenności Polski

Donald Tusk (fot. PAP/Marcin Gadomski)
Donald Tusk (fot. PAP/Marcin Gadomski)

Dopiero po odtajnieniu dokumentu ministra Grada, dot. planów sprzedaży Lotosu za czasów rządu PO-PSL okazało się, że Donald Tusk, który dzisiaj bezczelnie próbuje atakować rząd Polski, oskarżając go o konszachty z Rosją, chciał sprzedać większościowy pakiet koncernu Rosjanom – powiedział w poniedziałek były senator Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Pęk na antenie Polskiego Radia 24. Wicepremier Jacek Sasin opublikował dokumenty, z których wynika, że rząd PO-PSL w 2011 roku chciał sprzedać Lotos.

Ujawniono dokument. PO chciała sprzedać Lotos Rosjanom i Węgrom

„Znamy wszystkich potencjalnych nabywców 53,19 proc. akcji Lotosu, które w 2011 r. ministerstwo skarbu państwa chciało odsprzedać!” – poinformował...

zobacz więcej

– To hipokryzja czy wręcz perfidia polityczna, Tusk próbuje postawić zarzut swoim konkurentom politycznym, dokładnie odwrotny do tego, jak sytuacja wygląda – ocenił Pęk w PR24.

Ujawniony dokument podpisał w 2011 r. minister w rządzie Donalda Tuska, Aleksander Grad. Wymienieni zostali w nim trzej potencjalni nabywcy większościowego pakietu spółki Lotos. Były to: rosyjsko-brytyjskie TNK-BP, węgierski MOL oraz holenderska Mercuria.

Zobacz także: Obajtek punktuje Tuska: Chcieliście sprzedać pakiet kontrolny


– Strategia Donalda Tuska podczas jego rządów była niebezpieczna dla suwerenności Polski, polegała na wyprzedaży wszystkiego co tylko możliwe, w taki sposób, by przyszłe państwo polskie stało się państwem kadłubowym, niezdolnym do prowadzenia samodzielnej polityki – przekonuje były senator PiS.

PO chciało sprzedać Lotos. Obajtek: Działanie wbrew polskiej gospodarce i racji stanu

To absolutny skandal, to było działanie wbrew polskiej gospodarce i wbrew polskiej racji stanu – takimi słowami prezes PKN Orlen Daniel Obajtek...

zobacz więcej

W lutym 2018 r. został zainicjowany proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez płocki koncern Orlen.

Zgodę musiała jednak wyrazić Komisja Europejska. Unijna instytucja zażądała m.in. sprzedaży części stacji paliw w Polsce. W styczniu 2022 r. Grupa Lotos poinformowała zatem o zawarciu szeregu umów przedwstępnych dotyczących sprzedaży części aktywów firmom MOL, Saudi Aramco i Unimot. To wywołało falę oburzenia polityków PO. Były premier i szef PO Donald Tusk przekonywał, że współpraca z węgierkim MOL-em to skandal.

– Mariaż Orlenu z Lotosem i dopuszczenie na polski rynek największego na świecie koncernu naftowego Saudi Aramco (…) zapewnia Polsce bezpieczeństwo energetyczne, jeśli chodzi o dostawy ropy naftowej i uniezależnia nas od Rosji – ocenił z kolei Pęk.

Jak wskazał, „tego rodzaju podmiot staje się poważnym graczem na arenie europejskiej, który dostarcza do skarbu państwa olbrzymie pieniądze z tytułu podatków, osiąga zyski porównywalne z koncernami na Zachodzie i ma wpływ na politykę gospodarczą tego obszaru”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej