RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Pętla wokół Azowstalu się zacieśnia”. Rodziny uwięzionych żołnierzy apelują do świata

Błagamy, prosimy dzisiaj o pomoc. Pętla wokół Azowstalu się zacieśnia. To jest ten moment, kiedy mamy ostatnią nadzieję, że są szanse na uratowanie naszych żołnierzy. W połączeniu naszych sił, Turcji, Chin i pana Boga możemy uratować Azowstal, tych, którzy tam są – mówiła na konferencji prasowej w tureckim Stambule żona jednego z żołnierzy broniących się przed Rosjanami w niezdobytych zakładach Azowstal w ukraińskim Mariupolu.

Operacja specjalna ukraińskich wojsk. Nagranie z drona

Wojska specjalne niszczą szlaki komunikacyjne na tyłach wroga – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych. Żołnierze wysadzili most...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Kobieta mówiła, że ukraińscy żołnierze w Azowstalu „są na granicy życia i śmierci”. – Oni są w piekle, codziennie doznają nowych ran. Oni są bez kończyn, bez medyków, bez lekarstw – mówiła przedstawicielka rodzin mariupolskich żołnierzy i zwracała się do społeczności międzynarodowej: to ostatnia chwila, by nieść ratunek.

– Mam nadzieję, że dzięki odważnym działaniom lidera silnego państwa będę mogła objąć swojego syna, a inni rodzice – swoje żywe dzieci. A polegli obrońcy Azowstalu będą mogli kiedyś zostać pochowani przez swoich bliskich. To okropne – od 80 dni giną tam chłopcy, a rodzice nie mogą zorganizować im pogrzebu, nie mogą opłakać swoich dzieci – mówiła matka jednego z żołnierzy.

Gorzej niż zatopienie Moskwy. Tak silnego uderzenia nie było od początku wojny?

Uderzenie na batalion, który próbował przeprawić się przez rzekę Doniec w obwodzie ługańskim, było jednym z najbardziej dotkliwych dla rosyjskiej...

zobacz więcej

Jak informowała w niedzielę ukraińska wiceminister obronny Hanna Malar, nie ma zgody prezydenta Rosji Władimira Putina na ewakuację rannych ukraińskich żołnierzy z oblężonych zakładów Azowstal w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Jak powiedziała, w ratowanie ukraińskich obrońców zaangażowani są dziś prawie wszyscy światowi przywódcy i wiele organizacji międzynarodowych.

Azowstal broniony jest przez pułk Gwardii Narodowej Azow i 36. Samodzielną Brygadę Piechoty Morskiej. W ostatnich dniach dzięki konwojom humanitarnym udało się uratować kilkuset cywilów, którzy schronili się na terenie zakładów. Rosja nie zezwoliła dotąd na ewakuację rannych żołnierzy.

Według strony ukraińskiej w silnie ufortyfikowanym, przygotowanym do wytrzymania uderzenia atomowego podziemnym systemie schronów posowieckiego kompleksu huty Azowstal znajduje się około tysiąca żołnierzy. Wielu z nich jest rannych, kończy się im woda.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej