RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szwecja i Finlandia chcą do NATO, ale warunków Turcji nie spełnią

Trwają rozmowy mające pozwolić Szwecji i Finlandii przystąpić do NATO (fot.  Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)
Trwają rozmowy mające pozwolić Szwecji i Finlandii przystąpić do NATO (fot. Jakub Porzycki/NurPhoto via Getty Images)

Szwecja i Finlandia nie zgodziły się na turecki warunek wydania 33 osób powiązanych z kurdyjskimi bojownikami i opozycjonistą Fethullahem Gulenem. Informację podało ministerstwo sprawiedliwości Turcji.

Wejście Finlandii do NATO. W parlamencie rozpoczęła się debata

Parlament Finlandii rozpoczął debatę nad rządowym wnioskiem o akcesję kraju do NATO. Dyskusja może potrwać nawet do wtorku. Głos chce zabrać blisko...

zobacz więcej

Był to jeden z warunków Ankary za zgodę na przyłączenie obu krajów do NATO. Lada dzień mają one złożyć wnioski akcesyjne, a dziś w parlamentach w Sztokholmie i Helsinkach odbywają się debaty w tej sprawie.

W ostatni weekend z udziałem Turcji w Berlinie trwały rozmowy ministrów spraw zagranicznych NATO między innymi na ten temat. Aby kraj stał się członkiem Sojuszu, jego wniosek o przystąpienie musi być ratyfikowany przez wszystkie kraje członkowskie, w tym Turcję.

W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Finlandia i Szwecja oferują schronienie dla organizacji terrorystycznych i Ankara nie podziela pozytywnego zdania na temat możliwego przystąpienia tych krajów do NATO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej