RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kowalczyk: Alternatywne szlaki eksportu ukraińskiego zboża prowadzą przez Polskę

Alternatywne szlaki eksportu dla ukraińskiego zboża prowadzą przez Polskę, jej porty morskie, przez inne kraje europejskie – powiedział wicepremier, minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Spotkał się on z sekretarzem rolnictwa USA Tomem Vilsackiem, ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim oraz komisarzem ds. rolnictwa UE Januszem Wojciechowskim. Według Kowalczyka, to „bezprecedensowe wydarzenie”. Jak wskazał, to „spotkanie po raz pierwszy w takim szerokim gronie”, podczas którego zachodzi „wymiana informacji i poglądów w kluczowych sprawach dla światowego bezpieczeństwa żywnościowego”.

Kowalczyk: Ceny żywności ze zbóż będą rosły, jeśli nie zmieni się sytuacja na Ukrainie

Jeśli sytuacja wojenna na Ukrainie się nie zmieni, ceny produktów spożywczych pochodzących bezpośrednio lub pośrednio ze zbóż na pewno będą rosły –...

zobacz więcej

Zwiększenie przewozów kolejowych i drogowych z Ukrainy przez Polskę ma ogromne znaczenie i w tej chwili nabiera szczególnej wagi – dodał Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że inwazja Rosji na Ukrainę doprowadziła do zdestabilizowania rynków rolnych.

– Wojna może negatywnie wpłynąć także na wysokość przyszłych zbiorów, pogłębienie się sytuacji podażowo-popytowej na świecie. W warunkach wojny problemem jest bowiem eksport produktów rolnych – wskazał Kowalczyk.

Wicepremier zaznaczył, że w ramach współpracy przewidziano też utworzenie wspólnej spółki ukraińsko-polskiej, która zajęłaby się eksportem ukraińskiego zboża i jego transportem.

Kowalczyk: Ceny mogą rosnąć, ale żywności nie zabraknie

Dopóki nie ustabilizuje się sytuacja na Ukrainie, musimy się liczyć ze wzrostem cen produktów rolno–spożywczych; prognozy dla konsumentów nie są...

zobacz więcej

Sekretarz rolnictwa USA przekazał, że amerykański „departament rolnictwa ogłosił powstanie grantu o wartości 2,5 mld dolarów na rzecz zakupu ziarna poprzez środki, które obecnie są tworzone na skutek zakłócenia eksportu z Ukrainy”.

Zobacz także: Kowalczyk: Jeśli wojna na Ukrainie nie wygaśnie, będzie kryzys zbożowy


– Jest wiele krajów na świecie, które były (od niego) uzależnione i liczą na ukraińskich rolników, na ich produkcję zboża, by mogli wyżywić swoje rodziny. Niestety ze względu na zakłócenia te potrzeby mogą nie zostać spełnione. Chyba, że świat zareaguje, dlatego chcemy wprowadzić życie zasoby mające na celu zapoczątkowanie wypełniania tej luki, którą spowodowała inwazja rosyjska – powiedział Tom Vilsack.
teraz odtwarzane
Spotkanie szefów resortów rolnictwa Polski, USA i Ukrainy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej