RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rzecznik PO komentuje notatkę Grada. Przypomniano mu 740 spółek do prywatyzacji

Jan Grabiec (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)
Jan Grabiec (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Zamiast się ekscytować notatką, lepiej weźcie przykład z naszego rządu i odwołajcie wyprzedaż polskiego majątku – napisał na Twitterze rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. W ten sposób odniósł się do treści podpisanego przez Aleksandra Grada dokumentu, który zakładał oddanie całkowitej kontroli nad rafinerią Lotosu w Gdańsku firmom powiązanym z Rosją. Internauci wypomnieli Grabcowi hipokryzję. „Myślicie, że ludzie nie będą pamiętali, jak wyprzedawaliście Polski majątek?” – komentują.

PO chciało oddać całkowitą kontrolę nad Lotosem. Grad: Czy rosyjskie pieniądze są jakieś złe?

Odtajniona została notatka z 2011 roku podpisanego przez ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada. Wynika z niej, że rząd PO-PSL zakładał...

zobacz więcej

W poniedziałek rano „Super Express” i radio RMF FM podały, że rząd Platformy Obywatelskiej dopuścił w 2011 r. rosyjskie firmy do prywatyzacji Lotosu. Odbyło się to tydzień po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych.

Media ujawniły też odtajnioną notatkę ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada. Z dokumentu wynika, że wśród trzech firm, które zostały dopuszczone do procesu sprzedaży, były: rosyjska spółka OJSC TNK-BP, węgierski MOL i holenderska Mercuria Energy, której rosyjscy akcjonariusze działali wcześniej w Polsce jako J&S.

Prezes Orlenu Daniel Obajtek skomentował treść ujawnionej notatki na Twitterze. Napisał do urzędującego wtedy premiera Donalda Tuska, że rząd chciał sprzedać pakiet kontrolny gdańskiego koncernu „z rafinerią MOL-owi, rosyjskiej firmie przejętej za chwilę przez Rosneft lub dwóm muzykom łączonym z Kremlem? I wy krytykujecie warunki połączenia Orlenu z Lotosem?!”.

Do tweeta Obajtka odniósł się rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec. „Zamiast się ekscytować notatką, lepiej weźcie przykład z naszego rządu i odwołajcie wyprzedaż polskiego majątku. A przy okazji niech pan napisze, ile zapłaciliście za ten materiał” – napisał polityk.

Grad chciał sprzedać Lotos Rosjanom. Kuźmiuk o odtajnionym dokumencie z 2011 r.

Media ujawniły notatkę z 2011 roku podpisaną przez ministra skarbu państwa rządu PO-PSL Aleksandra Grada. Wynika z niej, że firmy powiązane m.in. z...

zobacz więcej

Wpis rzecznika PO skrytykowali internauci; przypomnieli przedstawiony przez rząd Tuska w 2008 r. plan prywatyzacji na lata 2008-11, który zakładał przekazanie w prywatne ręce 740 spółek Skarbu Państwa działających w kilkunastu sektorach gospodarki.

Przypomnijmy, plan prywatyzacji obejmował spółki z tak ważnych sektorów, jak instytucje finansowe czy energetyka, chemia i przemysł naftowy, jak również przemysł maszynowy, metalowy, elektroniczny, elektrotechniczny, spirytusowy, spożywczy, drzewny i papierniczy, meblowy, odzieżowy i surowców odzieżowych, transport i spedycja, przedsiębiorstwa handlowe i jednostki usługowe czy spółki z programu NFI.

Eksperci oceniali wtedy, iż planowana wielka wyprzedaż narodowego majątku miała przynieść 36,7 mld zł.

Czteroletni program zakładał prywatyzację 19 spółek poprzez giełdę, m.in. PLL LOT, GPW, spółki Wielkiej Syntezy Chemicznej, PKP Intercity, PKP Cargo, Jastrzębską Spółkę Węglową, Bank Gospodarki Żywnościowej oraz spółki energetyczne (PGE, Tauron Polska Energia, Energa i Enea).

– To jest także uwalnianie energii ludzi od gorsetu biurokracji – mówił wtedy premier Donald Tusk opisując plan ograniczenia udziałów Skarbu Państwa w gospodarce. – To jest dobra informacja i dla firmy w Tarnowie, ale i dla Kędzierzyna, ale i dla całego sektora wielkiej syntezy chemicznej, że jest dziś zainteresowanie ze story inwestorów branżowych, którzy chcą wziąć udział w procesie sprzedaży tych firm – mówił z kolei minister skarbu Aleksander Grad.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej