RAPORT

Wojna na Ukrainie

PO chciało sprzedać Lotos. Obajtek: Działanie wbrew polskiej gospodarce i racji stanu

To absolutny skandal, to było działanie wbrew polskiej gospodarce i wbrew polskiej racji stanu – takimi słowami prezes PKN Orlen Daniel Obajtek skomentował w TVP Info sprawę odtajnionych dokumentów wskazujących na to, że koalicja PO-PSL chciała sprzedać Lotos Rosjanom lub Węgrom.

Ujawniono dokument. PO chciała sprzedać Lotos Rosjanom i Węgrom

„Znamy wszystkich potencjalnych nabywców 53,19 proc. akcji Lotosu, które w 2011 r. ministerstwo skarbu państwa chciało odsprzedać!” – poinformował...

zobacz więcej

Minister aktywów państwowych Jacek Sasin opublikował w poniedziałek dokumenty, z których wynika, że rząd Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w 2011 r. chciał sprzedać Lotos Rosjanom bądź Węgrom.

Prezes PKN Orlen uważa, że gdyby doszło do takiej sytuacji, to oznaczałoby to „katastrofę polskiej gospodarki”.

– Bylibyśmy całkowicie zależni od ropy rosyjskiej; bylibyśmy odcięci od rafinerii, która jest nad morzem. To jest kwestia tego okienka morskiego w tym zakresie – mówił Daniel Obajtek w rozmowie z dziennikarzem TVP Info.

Jak zwróciło uwagę, nie sama „rafineria byłaby w rękach rosyjskich”, ale to „cały Lotos byłby w rękach rosyjskich”. – Przecież Lotos to nie tylko rafineria – wskazał.

Prezes PKN Orlen zaznaczył też, że „w tamtym czasie nie było żadnej dywersyfikacji” źródeł ropy. – Pragnę zaznaczyć, że w tamtym czasie ropa była kupowana od pośredników; teraz tego nie ma – mówił.

PO chciało oddać całkowitą kontrolę nad Lotosem. Grad: Czy rosyjskie pieniądze są jakieś złe?

Odtajniona została notatka z 2011 roku podpisanego przez ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada. Wynika z niej, że rząd PO-PSL zakładał...

zobacz więcej

Jak podkreślił, teraz „mamy dywersyfikację i to niezależnie od sytuacji wojennej na Ukrainie”.

– Mamy 70 proc. zdywersyfikowane dostaw ropy do Polski. Mamy kwestie, gdzie narodowy koncern Orlen przejmuje grupę Lotos, co prawda są warunki zaradcze, ale nałożyła je na nas Komisja Europejska. (…) Pozwalają nam one przeprowadzić proces. Oprócz tego wpuszczamy na pakiet tylko 30 proc. rafinerii, nie Lotosu, największą firmę na świecie, największego producenta ropy Saudi Aramco – mówił Obajtek.

Proces przejęcia kapitałowego Grupy Lotos przez płocki koncern Orlen został zainicjowany w lutym 2018 r.

Zgodę musiała jednak wyrazić Komisja Europejska. Unijna instytucja zażądała m.in. sprzedaży części stacji paliw w Polsce. W styczniu 2022 r. Grupa Lotos poinformowała więc o zawarciu szeregu umów przedwstępnych dotyczących sprzedaży części aktywów firmom MOL, Saudi Aramco i Unimot. To wywołało falę oburzenia polityków PO. Donald Tusk przekonywał, że współpraca z węgierkim MOL-em to skandal.

Zobacz także: Grad chciał sprzedać Lotos Rosjanom. Kuźmiuk o odtajnionym dokumencie z 2011 r.


Prezes Orlenu zwrócił uwagę, że „kiedy Skarb Państwa wnosi aktywa Lotosu do Orlenu to zwiększa w Orlenie swój udział”. – W związku z tym państwo wzmacnia się w tym naszym narodowym czempionie, jakim jest Orlen – dodał.

Obajtek punktuje Tuska: Chcieliście sprzedać pakiet kontrolny

„SE” ujawnił, że koalicja PO-PSL chciała sprzedać Lotos Rosjanom lub Węgrom. „Chcieliście sprzedać nie część stacji, ale pakiet kontrolny całego...

zobacz więcej

Według ujawnionego dokumentu podpisanego w 2011 r. przez ministra w rządzie Donalda Tuska, Aleksandra Grada istnieli trzej potencjalni nabywcy większościowego pakietu spółki Lotos: rosyjsko-brytyjskie TNK-BP, węgierski MOL i holenderska Mercuria. Według Obajtka żadna z tych trzech firm nie ma potencjału rozwojowego.

Prezes Orlenu uważa, że ówczesne plany nie dotyczyły zwykłej sprzedaży Lotosu.

– To było drenowanie firm na potęgę. Dziennie do Polski wjeżdżało 600 cystern. Mówimy, że automatycznie Skarb Państwa tracił miliardy – powiedział prezes PKN Orlen.

Wskazał, że „obniżano parametry tych spółek” w celu prywatyzacji. Jego zdaniem jeśli miałoby dojść do sprzedaży, oferta powinna zostać przedstawiona wielu międzynarodowym firmom.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– Uważam, że wskazanie w ten sposób firm jest niczym innym jak działaniem na szkodę; to jest działanie wbrew polskiej racji stanu, wbrew polskiej gospodarki w ogóle w tym zakresie – ocenił prezes PKN Orlen.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej