RAPORT

Pogarda

Jest przełom w sprawie Grodzkiego. Senat zajmie się wnioskiem prokuratury

Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki (fot. PAP/Mateusz Marek)
Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki (fot. PAP/Mateusz Marek)

Najnowsze

Popularne

Prokuratura od ponad roku chce postwić zarzuty marszałkowi Senatu Tomaszowi Grodzkiemu, ale polityka PO chroni immunitet. Po kilkunastu miesiącach Senat RP jednak zajmie się blokowaną od 422 dni sprawą. – Zobaczymy, czy zwycięży uczciwość czy doktryna Neumanna – skomentował w rozmowie z portalem tvp.info wicemarszałek Senatu z PiS Marek Pęk. Dodał, że obawia się, iż zrealizowany zostanie ten drugi scenariusz. Przypomniał, że nie bez znaczenia może być fakt postawienia w ostatnich dniach zarzutów byłemu ordynatorowi szpitala, w którym pracował Grodzki.

Ujawniono dokument. PO chciała sprzedać Lotos Rosjanom i Węgrom

„Znamy wszystkich potencjalnych nabywców 53,19 proc. akcji Lotosu, które w 2011 r. ministerstwo skarbu państwa chciało odsprzedać!” – poinformował...

zobacz więcej

„Presja ma sens! Po 422 dniach blokowania jutro Komisja Regulaminowa Etyki i Spraw Senatorskich zajmie się wreszcie wnioskiem o wyrażenie zgody na pociągnięcie senatora Tomasza Grodzkiego do odpowiedzialności karnej” – przekazał na Twitterze Marek Pęk.

„Zobaczymy czy zwycięży uczciwość czy doktryna Neumanna” – dodał.

Zobacz także:   Korupcja w szpitalu? „Ta sprawa to pokłosie tzw. afery kopertowej”

W rozmowie z portalem tvp.info Marek Pęk powiedział, że z przekonaniem graniczącym z pewnością stwierdza, iż „wygra doktryna Neumanna”.

Widać, że ta sprawa zaczyna tak mocno ciążyć całej PO, że chyba dojrzeli do tego, by to szybko przeciąć. Wiemy, że pojawiła się kwestia zarzutów dla kolejnego wpływowego lekarza szpitala (zobacz link powyżej), w którym pracował marszałek Grodzki. Mówiąc ogólnie, sprawa jest mocno rozwojowa – stwierdził.

Podkreślił, że nie spodziewa się jednak, aby w tej sprawie zwyciężyła uczciwość. – Raczej chodzi o jej przecięcie i spowodowanie, by przynajmniej do końca tej kadencji Sejmu marszałek pozostawał bezkarny – skomentował Marek Pęk.

Nagłe przyspieszenie


Na pytanie portalu tvp.info, czy Platforma Obywatelska będzie chciała zamknąć sprawę w jeden dzień, Pęk stwierdził: „Jestem zaskoczony tym nagłym trybem prac. 422 dni nie mogliśmy się doprosić procedowania, a nagle sprawa staje dzień przed posiedzeniem Senatu, po południu, na półtorej godziny przewidziane jest rozpatrzenie dwóch różnych wniosków. Widać, że panu marszałkowi bardzo się spieszy”.

Marek Pęk zaznaczył, że jako senator brał udział m.in. w rozpatrywaniu wniosku dotyczącego zgody na zatrzymanie senatora PiS Stanisława Koguta. – Wtedy była cała procedura zapoznawania się z dokumentami w Kancelarii w trybie niejawnym, tajnym. Pytanie, jak to będzie procedowane teraz – powiedział.

Prokuratura zebrała dowody, Grodzki zaprzecza


Przypomnijmy, że w marcu 2021 r. Prokuratura Krajowa skierowała do Senatu pierwszy wniosek o uchylenie immunitetu marszałka tej izby Tomasza Grodzkiego. Śledczy chcą mu postawić zarzuty korupcyjne.

Śledczy argumentują, że Prokuratura Regionalna w Szczecinie domaga się uchylenia immunitetu Tomaszowi Grodzkiemu, ponieważ w toku śledztwa ustalono, że „pełniąc funkcję dyrektora szpitala specjalistycznego w Szczecinie i ordynatora tamtejszego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej przyjął on korzyści majątkowe od pacjentów lub ich bliskich”.

Onet chwali broń… niemiecką

Internauci często wytykają portalowi należącemu do koncernu Ringier Axel Springer Polska, że publikuje teksty uderzające w polski sprzęt wojskowy....

zobacz więcej

„Jak wynika z ustaleń postępowania, korzyści majątkowe w postaci pieniędzy w złotówkach i dolarach – w wysokości od 1,5 tys. do 7 tys. zł – lekarz przyjmował w kopertach. W zamian zobowiązywał się do osobistego przeprowadzenia operacji lub ich szybkiego wykonania, a także do zapewnienia dobrej opieki lekarskiej. Tomasz Grodzki usłyszeć ma cztery zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych – w latach 2006, 2009 i 2012 r.” – wskazuje PK.

Zobacz także:   Jest kolejny wniosek o uchylenie immunitetu Grodzkiemu

Grodzki, który jest profesorem nauk medycznych, chirurgiem, wielokrotnie zapewniał, że formułowane pod jego adresem zarzuty dotyczące korupcji nie mają podstaw. Podkreślał, że nigdy nie uzależniał żadnej operacji od wpłaty jakiejkolwiek łapówki na jego rzecz.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej