RAPORT

Wojna na Ukrainie

PO chciało oddać całkowitą kontrolę nad Lotosem. Grad: Czy rosyjskie pieniądze są jakieś złe?

Aleksander Grad (fot. PAP/Adam Warżawa)
Aleksander Grad (fot. PAP/Adam Warżawa)

Odtajniona została notatka z 2011 roku podpisanego przez ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada. Wynika z niej, że rząd PO-PSL zakładał oddanie całkowitej kontroli nad rafinerią Lotosu w Gdańsku. Internauci komentując treść ujawnionego dokumentu przypomnieli wypowiedź Grada sprzed lat. Podkreślał wtedy, że rosyjskie pieniądze nie są złe.

Grad chciał sprzedać Lotos Rosjanom. Kuźmiuk o odtajnionym dokumencie z 2011 r.

Media ujawniły notatkę z 2011 roku podpisaną przez ministra skarbu państwa rządu PO-PSL Aleksandra Grada. Wynika z niej, że firmy powiązane m.in. z...

zobacz więcej

W poniedziałek rano „Super Express” i radio RMF FM podały, że rząd Platformy Obywatelskiej dopuścił w 2011 roku rosyjskie firmy do prywatyzacji Lotosu. Odbyło się to tydzień po wygranych przez PO wyborach parlamentarnych.

Media ujawniły też odtajnioną notatkę ówczesnego ministra skarbu Aleksandra Grada. Z dokumentu wynika, że wśród trzech firm, które zostały dopuszczone do procesu sprzedaży, były: rosyjska spółka OJSC TNK-BP, węgierski MOL oraz holenderska Mercuria Energy, której rosyjscy akcjonariusze działali wcześniej w Polsce jako J&S.

– Potwierdziło się to, o czym mówimy od dawna – rząd Donalda Tuska zakładał oddanie całkowitej kontroli nad rafinerią w Gdańsku. To działania wbrew polskiej racji stanu. W trakcie trudnych negocjacji z Komisją Europejską od samego początku mówiliśmy, że zachowanie kontroli nad rafinerią jest priorytetem. I to nam się udało – komentował treść ujawnionej notatki szef Orlenu Daniel Obajtek.

„Warto tak trzymać”


Jeden z internautów przypomniał na Twitterze wypowiedź ministra Grada sprzed kilku lat w radiu RMF FM. – A czy rosyjskie pieniądze są jakieś złe pana zdaniem? – pytał minister rządu Tuska dziennikarza prowadzącego rozmowę.

Mówił też, że „trzeba prowadzić z Rosjanami odpowiedzialną, dobrą politykę”. – Podpisanie kontraktu na dostawy gazu pokazują, że udało się nam budować dobre relacje z Rosjanami i warto tak trzymać – mówił wtedy Grad.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej