RAPORT

Pogarda

Wejście Finlandii do NATO. W parlamencie rozpoczęła się debata

Finlandia chce wejść do NATO (fot. Shutterstock/Vitalii Vodolazskyi)
Finlandia chce wejść do NATO (fot. Shutterstock/Vitalii Vodolazskyi)

Najnowsze

Popularne

Parlament Finlandii rozpoczął debatę nad rządowym wnioskiem o akcesję kraju do NATO. Dyskusja może potrwać nawet do wtorku. Głos chce zabrać blisko 160 deputowanych z 200 zasiadających w zgromadzeniu (Eduskunta).

Finlandia i Szwecja chcą do NATO. Konsultacje z Białym Domem

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w piątek z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto w sprawie przystąpienia...

zobacz więcej

– Środowisko bezpieczeństwa Finlandii uległo zmianie w sposób nieodwracalny – powiedziała premier Sanna Marin, rozpoczynając debatę. Odwołała się do rosyjskich oświadczeń i żądań w sprawie zaprzestania rozszerzania NATO, jakoby to Sojusz stanowił zagrożenie dla Rosji. Według Marin nie ma to uzasadnienia.

– Żądania Rosji oznaczają, że Rosja uważa, iż ma prawo do swoich stref wpływów i decydowania o nich – wskazała premier. Atak Rosji na Ukrainę określiła jako bezwzględny.

Marin podkreśliła, że dzięki członkostwu w NATO „Finlandia stanie się częścią zbiorowej obrony i zostanie objęta należącymi do niej gwarancjami”. – Jeśli zostaniemy zaatakowani, to zostanie nam udzielona pomoc. Jeśli inni zostaną zaatakowani, to my przyjdziemy z pomocą – oświadczyła szefowa rządu.

– W tym historycznym dla kraju momencie nie ma rządu ani opozycji – powiedział w parlamencie Petteri Orpo, lider drugiej największej partii opozycyjnej, konserwatywno-liberalnej Koalicji Narodowej (KOK), która jako jedna z niewielu partii od lat popierała członkostwo kraju w NATO. Polityk przypomniał czasy wojny zimowej z lat 1939-41, czyli napaści ZSRR na Finlandię. – Nigdy nie będziemy już sami – oświadczył.

Zobacz także: Prezydent i premier Finlandii poparli członkostwo w NATO


W niedzielę na posiedzeniu rządu z udziałem prezydenta Sauliego Niinisto zdecydowano, że Finlandia powinna przystąpić do NATO. W sprawie rządowego wniosku możliwe jest głosowanie w parlamencie, ale nie jest to konieczne, gdy znaczna większość deputowanych, według zapowiedzi popiera już stanowisko rządu o szybkie rozpoczęcie procedury akcesyjnej do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po rozpatrzeniu rządowego stanowiska przez parlament rząd ponownie sformułuje formalny wniosek i przedstawi do akceptacji prezydentowi. W tym tygodniu wniosek zostanie przekazany do kwatery głównej NATO w Brukseli. Proces ten ma być synchronizowany z władzami Szwecji, które również przymierzają się do akcesji kraju do Sojuszu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej