RAPORT

Wojna na Ukrainie

Spotkanie premiera Morawieckiego z sekretarz skarbu USA Janet Yellen

Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen i premier Mateusz Morawiecki (fot. KPRM)
Sekretarz Skarbu USA Janet Yellen i premier Mateusz Morawiecki (fot. KPRM)

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która przebywa z wizytą w Polsce – poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Senator USA o wstrząsie na granicy. Podziękowała Polakom

Amy Klobuchar to amerykańska senator ze stanu Minnesota. Polityk związana z Partią Demokratyczną przebywa obecnie na polsko-ukraińskiej granicy. Na...

zobacz więcej

Jak podał amerykański Departament Skarbu, Polska jest pierwszym przystankiem w europejskiej podróży Janet Yellen, na trasie której znajdują się również Bruksela i Bonn. Wśród tematów rozmów w czasie wizyty sekretarz skarbu USA mają być m.in. sankcje na Rosję i kryzys żywnościowy wywołany przez wojnę na Ukrainie.

„Spotkanie wpisuje się w intensywne dyplomatyczne kontakty polsko-amerykańskie w ostatnich tygodniach. Naszym wspólnym celem jest koordynacja międzynarodowej odpowiedzi na agresję militarną Rosji na Ukrainę. To także demonstracja zaangażowania w bezpieczeństwo europejskie oraz wzmacniania więzi transatlantyckich” – podała Kancelaria Premiera.

Podkreślono, że Polska będzie nadal apelować o dalsze zaostrzanie unijnych sankcji, zwłaszcza w sektorach energetyki, finansów i transportu oraz usług. Aby skutecznie zatrzymać machinę wojenną, konieczne jest jak najszybsze ograniczenie potencjału gospodarczego i militarnego Rosji. Uniezależnienie się od importu rosyjskich węglowodorów ma kluczowe znaczenie dla pozbawienia Kremla głównego źródła dochodów.

W poniedziałek z sekretarz skarbu USA spotka się też m.in. minister finansów Magdalena Rzeczkowska. Tematami rozmowy będą m.in. globalne minimalne opodatkowanie, wpływ wojny na Ukrainie na gospodarkę i inwestycje zagraniczne – przekazało Ministerstwo Finansów.

Zobacz także: Porozumienie ws. KPO. Wiceminister sprawiedliwości: Od początku o tym mówiliśmy [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej