RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Skandaliczne zachowanie Macrona. Naciskał Zełenskiego, by Putin zachował twarz?

Prezydent Francji Emmanuel Macron naciskał do oddania Rosji części terytoriów Ukrainy, by „umożliwić Putinowi wyjście z twarzą z patowej sytuacji” – powiedział we włoskiej telewizji ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

Rosyjski ostrzał w obwodzie donieckim. Są ofiary

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali dziesięć miejscowości w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy; są zabici i ranni – powiadomiła ukraińska policja...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Ukraiński prezydent udzielił kilka dni temu wywiadu włoskiej telewizji RAI. Wołodymyr Zełenski powiedział, że francuski prezydent Emmanuel Macron zaproponował Ukrainie ustępstwa dotyczące suwerenności tak, by „Władimir Putin mógł zachować twarz”. Macron – twierdzi Zełenski – miał sugerować oddanie Putinowi części Ukrainy.

Paryż stanowczo zaprzeczył tym doniesieniom twierdząc, że źle przetłumaczono wypowiedź Zełenskiego. Pałac Elizejski stwierdził, że Macron „nigdy nie rozmawiał o niczym z Putinem bez zgody prezydenta Zełenskiego i nigdy nie prosił o żadne ustępstwa. Zawsze mówił, że to Ukraińcy powinni decydować o warunkach negocjacji z Rosjanami”.

Co faktycznie powiedział Zełenski? – Nie powinniśmy szukać wyjścia dla Rosji. Prezydent Macron robi to na próżno (…) Sugerowanie pewnych rzeczy związanych z ustępstwami co do naszej suwerenności po to, by Putin mógł zachować twarz, jest nie na miejscu. Nie jesteśmy gotowi, aby coś dla kogoś uratować i stracić przez to nasze terytoria – powiedział.

Wołodymyr Zełenski wskazywał przy tym, że jest gotowy rozmawiać z Putinem osobiście. – Ale tylko z nim. Bez żadnego z jego pośredników. I na warunkach dialogu, a nie na warunkach ultimatum – mówił.

– Wszystko to zostało naruszone przez Federację Rosyjską. To musi zostać przywrócone. Co to oznacza? Wycofanie rosyjskich wojsk. Jest rzeczą oczywistą, że wszystkie łupy powinny zostać zwrócone, ale to nie one są dla nas największą wartością. Są nimi żywi ludzie. Proszę opuścić granice naszego państwa – dodał.

W sobotę po zakończeniu konsultacji ministrów spraw zagranicznych państw G7 w Weissenhaus w Szlezwiku-Holsztynie szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock oświadczyła, że „nigdy nie uznamy zmian granic, które Rosja chce wymusić siłą militarną”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej