RAPORT

Wojna na Ukrainie

Intrygująca propozycja Zełenskiego. Kolejna Eurowizja w Mariupolu?

Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski (fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO, PAP/EPA)
Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski (fot. EPA/SERGEY DOLZHENKO, PAP/EPA)

66. Konkurs Eurowizji w Turynie wygrała ukraińska Kalush Orchestra. To politycy i artyści z Kijowa zorganizują więc kolejny konkurs piosenki. Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział, że dołożone zostaną starania, aby impreza odbyła się w wolnym i odbudowanym Mariupolu.

Ujawniono dokument. PO chciała sprzedać Lotos Rosjanom i Węgrom

„Znamy wszystkich potencjalnych nabywców 53,19 proc. akcji Lotosu, które w 2011 r. ministerstwo skarbu państwa chciało odsprzedać!” – poinformował...

zobacz więcej

– W oblężonym przez Rosjan Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy woda wymywa z prowizorycznych grobów ciała zabitych, co, podobnie jak pożary, jest efektem podejmowanych przez okupantów prób napraw w mieście – poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Sytuacja w mieście jest tragiczna. Ukraińcy apelują więc do świata o powstrzymanie Rosji.

Zobacz także:   Finał Eurowizji. Szef ukraińskiego jury wyjaśnia brak głosów dla Polski

„Odwagą imponujemy światu, nasza muzyka podbija Europę! W przyszłym roku Ukraina będzie gospodarzem Eurowizji! To po raz trzeci. I wierzę, że nie ostatni. Dołożymy wszelkich starań, aby gościć Eurowizję w ukraińskim Mariupolu” – zaproponował na Twitterze Wołodymyr Zełenski.

Obajtek punktuje Tuska: Chcieliście sprzedać pakiet kontrolny

„SE” ujawnił, że koalicja PO-PSL chciała sprzedać Lotos Rosjanom lub Węgrom. „Chcieliście sprzedać nie część stacji, ale pakiet kontrolny całego...

zobacz więcej

Po występie ukraińscy artyści zespołu Kalush Orchestra zaapelowali ze sceny o wsparcie dla Mariupola i Azowstalu: „Proszę, pomóżcie Azowstalowi, pomóżcie Mariupolowi”.

Włoski dziennik „La Repubblica” zauważa, że idea organizacji imprezy w zniszczonym obecnie mieście to „wyzwanie” rzucone przez prezydenta. Czas goni - dodaje - i brakuje tam infrastruktury; „ale znaczyłoby to też, że wojna się skończyła”.

Zobacz także:   Lider Kalush Orchestry: Chciałbym bardzo podziękować Polsce

Gazeta podkreśla, że organizacja Eurowizji wiąże się z koniecznością spełnienia określonych warunków. W mieście musi działać międzynarodowe lotnisko i potrzeba co najmniej 2 tys. pokojów w hotelach.

Dziś Mariupol to miasto doszczętnie zniszczone przez rosyjskich okupantów. Pojawia się więc pytanie, czy demokratyczne kraje wesprą Ukraińców na tyle, by byli w stanie odbić Mariupol z rąk Władimira Putina i odbudować, a mieszkańcy miasta wrócić do w miarę normalnego życia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej