RAPORT

Wojna na Ukrainie

Akt oskarżenia przeciwko „najmłodszemu milionerowi” w Polsce

Piotr K. (fot.  PAP/Mateusz Marek)
Piotr K. (fot. PAP/Mateusz Marek)

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Piotrowi K., znanemu jako „najmłodszy milioner” w Polsce. Akt oskarżenia objął jeszcze 10 osób, w tym matkę Piotra K.; dotyczy działalności firm oferujących sprzedaż produktów kosmetycznych, dietetycznych i quasi-medycznych.

„Najmłodszy polski milioner” trafił w ręce polskiej policji

Najmłodszy polski milioner zostanie przekazany w piątek polskiej policji przez funkcjonariuszy z Austrii, gdzie został zatrzymany – dowiedziała się...

zobacz więcej

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie Marcin Saduś poinformował, że w akcie oskarżenia skierowanym 13 maja do Sądu Okręgowego w Warszawie prokurator zarzucił głównemu oskarżonemu Piotrowi K. 14 przestępstw.

– Najpoważniejsze to oszustwo związane z doprowadzeniem ponad 180 tys. klientów w błąd co do właściwości i skuteczności sprzedawanych produktów, możliwości zwrotu produktów i odzyskania pieniędzy, wprowadzeniu w błąd co do danych adresowych firm i wskazywanie adresu, pod jaki należy złożyć reklamacje oraz wyłudzeniem od nich niemal 31 mln zł – zaznaczył prokurator Saduś.

– W przypadku większości z produktów oskarżony przypisywał im właściwości produktu leczniczego, mimo że nie spełniały one wymogów określonych w prawie farmaceutycznym – powiedział.

Zobacz także: Wybory w Niemczech. Milionerzy lokują pieniądze w Szwajcarii


Wskazał, że Piotr K. odpowie też przed sądem za wprowadzenie w błąd ponad 3,9 tys. klientów co do istnienia obowiązku zapłaty za „niezamówiony i nieodebrany od kuriera produkt, którzy na skutek otrzymania całkowicie niezasadnych »wezwań do zapłaty« ponieśli łączną szkodę w wysokości niemal 725 tys. zł”.

– Kolejny z zarzutów dotyczy oszustwa związanego z uruchomieniem infolinii wykorzystywanej do przeprowadzania rozmowy reklamacyjnej – podkreślił.

Zabójstwo dzieci. Zeznania „najmłodszego polskiego milionera”

Piotr K., znany jako „najmłodszy polski milioner”, złożył przed warszawskim sądem zeznania w sprawie o zabójstwo dwojga niemowląt. Oskarżonym jest...

zobacz więcej

– Rozmowy telefoniczne, których koszt wynosił 7,69 zł za minutę połączenia były w sztuczny sposób przedłużane, mimo iż reklamacja z założenia nie była przyjmowana ani rozpoznawana. W ten sposób niemal 4,5 tys. pokrzywdzonych poniosło szkodę w wysokości ponad 350 tys. zł – tłumaczył.

– Pozostałe zarzucane Piotrowi K. przestępstwa to wyłudzenia kwot kilkudziesięciu tysięcy złotych w 2013 r. od swoich znajomych, czyli w okresie, gdy oskarżony organizował swoją działalność, tzw. „pranie brudnych pieniędzy” (10,2 mln zł), fałszowanie dokumentów na potrzeby prowadzonego procederu, jak również podrabianie znaków towarowych – wyliczył.

Jak zaznaczył prokurator, z ustaleń śledztwa wynika, że części zarzucanych czynów Piotr K. miał dopuścić się wspólnie i w porozumieniu ze wspólnikiem.

– Pod koniec 2020 r. wobec obu oskarżonych Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała akt oskarżenia do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa zarzucając im popełnienie przestępstw skarbowych. Prokurator z uwagi na ekonomikę postępowania sygnalizował już zasadność połączenia obu spraw przez sąd – przekazał.

– Wśród 11 oskarżonych znalazła się matka Piotra K., a także jego współpracownicy oraz znajomi, którzy pomagali mu w prowadzeniu przestępczego procederu oraz pomagali uniknąć odpowiedzialności karnej – podkreślił.

„Halo, prokuratura! Jestem niewinny”. Najmłodszy polski milioner wciąż poszukiwany

Piotr K., najmłodszy polski milioner, który od sierpnia ukrywa się przed prokuraturą, jest ścigany listem gończym. Tymczasem K. dzwoni co kilka dni...

zobacz więcej

Według ustaleń śledczych dodatkowo Piotr K. zarządzał firmami zarejestrowanymi na tzw. słupy. – Osoby te również objęte są aktem oskarżenia – podał.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie poinformował, że w trakcie śledztwa prokurator przesłuchał 675 świadków, w tym część z ustalonych pokrzywdzonych, a także pracowników Piotra K., którzy w swych zeznaniach potwierdzili zdarzenia opisane w zarzutach.

– Prokurator uzyskał szereg opinii biegłych z zakresu kosmetologii, stomatologii, żywności i żywienia. Z kluczowych opinii wynika, że produkty nie spełniały wymagań wynikających z obowiązujących przepisów prawa. Również producenci sprzedawanych produktów zaprzeczyli, aby informacje podawane na produktach przez Piotra K. odpowiadały prawdzie w zakresie ich skuteczności, innowacyjności i pochodzenia – zaznaczył.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
– W toku śledztwa Piotr K. był kilkakrotnie przesłuchiwany, konsekwentnie nie przyznawał się do popełnienia żadnego z zarzucanych mu czynów, składał wyjaśnienia, w których utrzymywał, że działał w dobrej wierze, a ewentualne nieprawidłowości wynikały z jego braku doświadczenia w branży kosmetycznej i dietetycznej – dodał.

Piotrowi K. za zarzucane w akcie oskarżenia czyny może grozić do 15 lat więzienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej