RAPORT

Wojna na Ukrainie

Czarnek: Poziom matury z języka polskiego powinien być wyższy

Matematyka powinna być obowiązkowa? (fot. PAP/Lech Muszyński)
Matematyka powinna być obowiązkowa? (fot. PAP/Lech Muszyński)

Matura się zmienia i ta przyszłoroczna będzie bardziej wymagająca, ale będzie dostosowana do poziomu edukacji – zapowiedział minister edukacji Przemysław Czarnek w Programie 1 Polskiego Radia. Zadeklarował, że popiera wymóg zdawania na maturze matematyki.

Matura 2022. Egzaminy z polskiego i francuskiego na poziomie rozszerzonym

Maturzyści przystępują do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. Po południu odbędą się pisemne egzaminy z języka...

zobacz więcej

Przyszłoroczna matura będzie wyglądać inaczej niż rok i dwa lata temu. Czarnek przypomniał, że będzie się ona odbywać już według sytemu 8+4 (podstawówka i szkoła średnia).

– To będą pierwsi absolwenci systemu 8+4, który wprowadziło ministerstwo pod rządami pani Anny Zalewskiej. To był absolutnie dobry ruch. Ta siatka godzin i nowe podstawy programowe, które w wielu przedmiotach były też ustanowione, pozwalają na inny sposób nauczania, bardziej efektywny i w związku z tym więcej będzie można wymagać od absolwentów szkół ponadpodstawowych na egzaminie maturalnym. W tym kierunku to musi pójść. Wymogi egzaminacyjne, zwłaszcza z języka polskiego, muszą być na wyższym poziomie – ocenił Przemysław Czarnek.

Jak dodał, obecne matury nie są „łatwe, ale są dostosowane do systemu, w którym uczniowie wzrastali i się edukowali 6+3+3”.

Czarnek: Blisko 200 tys. ukraińskich uczniów w polskich szkołach

W polskich szkołach i przedszkolach jest 196-197 tys. dzieci i młodzieży ukraińskiej - poinformował w poniedziałek wieczorem szef MEiN Przemysław...

zobacz więcej

– Matura się zmienia, idzie w dobrym kierunku i będzie bardziej wymagająca w przyszłym roku, ale będzie ona dostosowana do poziomu uczniów, którzy będą kończyli jako pierwsi system 8+4.

Minister edukacji odniósł się też do pytania, czy matematyka powinna być obowiązkowa.

– Eksperci twierdzą, że matematyka powinna być obowiązkowa na maturze, wszyscy powinni się jej uczyć, a później weryfikować wiedzę naukę na maturze – powiedział i zapewnił, że rozmawia o tym z kuratorami oświaty.

Zobacz także: Do polskich szkół i przedszkoli zapisanych jest blisko 185 tys. dzieci z Ukrainy

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej