RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Porozumienie ws. KPO. Wiceminister sprawiedliwości: Od początku o tym mówiliśmy [WIDEO]

Najnowsze

Popularne

Z naszej perspektywy dzieje się to, o czym od początku mówiliśmy: tu nie chodzi o Izbę Dyscyplinarną, nie chodzi o sądownictwo – tak porozumienie rządu z Komisją Europejską w sprawie warunków uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy komentuje wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. W programie „Kwadrans Polityczny” poseł Solidarnej Polski przyznał, że trwają jeszcze rozmowy nad ostatecznym kształtem zapisów projektu prezydenckiej ustawy o Sądzie Najwyższym, choć poparcie jego ugrupowania nie jest przesądzone.

Premier: KPO zatwierdzony

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że polski rząd porozumiał się z Komisją Europejską w sprawie warunków uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy....

zobacz więcej

W niedzielę premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że polski rząd porozumiał się z Komisją Europejską w sprawie warunków uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy. Jednym z nich była zmiana funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Szef rządu podkreślił, że także w rządowej koalicji znaleziono porozumienie w sprawie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Woś o poparciu ustawy prezydenta przez Solidarną Polskę


– Kamienie milowe zostały zatwierdzone, wniosek został skierowany do KE. Można stawiać pytania, dlaczego tak późno ten wniosek – powiedział w TVP1 wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Jego zdaniem żądania Brukseli spełniał już dawno złożony projekt Solidarnej Polski. Nie kryje przy tym wątpliwości, jakie ma wobec prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym, który wprowadza m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej, której domaga się Komisja Europejska, a także „test bezstronności i niezawisłości sędziego”.

– Mamy gigantyczne wątpliwości co do zapisów, które się tam znajdują. Tam są bardzo niebezpieczne zapisy. Rozwiązania, które tam są wywróciły by nasz system sądownictwa. (…) Uważamy, że ta konstrukcja orzekania, czy ktoś jest sędzią, czy nie, jest bez sensu, ale sytuacja geopolityczna, wojna na wschodzie powoduje, że w polityce i sprawowaniu władzy trzeba patrzeć bardzo roztropnie i szeroko, stąd ta zdolność do kompromisu – powiedział Woś. Przyznał przy tym, że rozmowy między resortem sprawiedliwości a Kancelarią Prezydenta trwają, i uzgodniono pewną formę tego, „jak ten test bezstronności powinien wyglądać”.

– Użycie słowa: „jest uzgodniona” może byłoby przesadne, ale jest bardzo bliskie – dodał.

W programie poruszono także kwestię ustawy o wsparciu kredytobiorców, wybór Adama Glapińskiego na drugą kadencję szefa NBP, a także propozycji prezydenta Francji Emmanuela Macrona względem Ukrainy. Więcej w materiale wideo:
teraz odtwarzane
16.05.2022

Zobacz także: Grad chciał sprzedać Lotos Rosjanom. Kuźmiuk o odtajnionym dokumencie z 2011 r.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej