RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Grad chciał sprzedać Lotos Rosjanom. Kuźmiuk o odtajnionym dokumencie z 2011 r.

Najnowsze

Popularne

Media ujawniły notatkę z 2011 roku podpisaną przez ministra skarbu państwa rządu PO-PSL Aleksandra Grada. Wynika z niej, że firmy powiązane m.in. z Federacją Rosyjską były w daleko posuniętym procesie negocjacji zakupu koncernu paliwowego Lotos. – Jeżeli w resorcie skarbu znalazły się oferty trzech firm na zakup Lotosu, to znaczy, że wcześniej takie zaproszenia zostały do nich skierowane, bo przecież publicznego przetargu na te aktywa nie było – komentuje w programie „#Jedziemy” w TVP Info europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.

Ujawniono dokument. PO chciała sprzedać Lotos Rosjanom i Węgrom

„Znamy wszystkich potencjalnych nabywców 53,19 proc. akcji Lotosu, które w 2011 r. ministerstwo skarbu państwa chciało odsprzedać!” – poinformował...

zobacz więcej

„Super Express” dotarł do dokumentu podpisanego w 2011 r. przez ówczesnego ministra skarbu państwa Aleksandra Grada, z którego wynika, że rząd chciał sprzedać przedsiębiorstwo Lotos Rosjanom lub Węgrom.

W dokumencie wymieniono trzech potencjalnych nabywców większościowego pakietu spółki Lotos. Były to: węgierski MOL, holenderska Mercuria i rosyjsko-brytyjskie joint-venture Tiumeńskiej Kompanii Naftowej z British Petroleum (TNK-BP).

Ostatecznie rząd Tuska zrezygnował z planów prywatyzacji rafinerii, a Aleksander Grad w listopadzie 2011 r. pożegnał się ze stanowiskiem ministra skarbu.

„To pokazuje, że plan sprzedaży Lotosu Rosjanom nie był jedynie tematem konferencji prasowych, ale realnym zamierzeniem rządu PO-PSL. Nawet średnio zorientowana osoba wie, że Rosjanie zawsze używali, używają i będą używać surowców energetycznych do szantażu” – komentował w rozmowie z gazetą wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki.

Ujawniony dokument ministra Tuska


O sprawę pytany był w TVP Info europoseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kuźmiuk.

Obajtek: To Tusk mówił, że nie ma przeciwwskazań, by Lotos sprzedać Rosjanom

Po krytycznej opinii przewodniczącego PO dotyczącej procesu łączenia PKN Orlen i Grupy Lotos, prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek oświadczył,...

zobacz więcej

– My znamy tę sprawę z wypowiedzi Tuska, który na tle rafinerii w Gdańsku mówił o tym, że trudno ograniczać jakikolwiek kapitał międzynarodowy w dostępie do prywatyzacji naszych aktywów w sektorze energetycznym i powiedział wprost, że trudno sobie wyobrazić, żebyśmy robili jakieś blokady ideologiczne rosyjskiego kapitału, rosyjskich firm – komentował polityk.

W ocenie Kuźmiuka odtajnienie notatki Aleksandra Grada „rzeczywiście pokazuje, że to nie było rozpoczęcie tego procesu, tylko próba jego finalizacji”.

– Bo jeżeli w resorcie skarbu znalazły się oferty trzech firm na zakup Lotosu, to znaczy, że wcześniej takie zaproszenia zostały do nich skierowane, bo przecież publicznego przetargu na te aktywa nie było – wskazuje europoseł.

Do treści ujawnionej notatki odniósł się też prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej