Media ujawniły notatkę z 2011 roku podpisaną przez ministra skarbu państwa rządu PO-PSL Aleksandra Grada. Wynika z niej, że firmy powiązane m.in. z Federacją Rosyjską były w daleko posuniętym procesie negocjacji zakupu koncernu paliwowego Lotos. – Jeżeli w resorcie skarbu znalazły się oferty trzech firm na zakup Lotosu, to znaczy, że wcześniej takie zaproszenia zostały do nich skierowane, bo przecież publicznego przetargu na te aktywa nie było – komentuje w programie „#Jedziemy” w TVP Info europoseł PiS Zbigniew Kuźmiuk.
„Znamy wszystkich potencjalnych nabywców 53,19 proc. akcji Lotosu, które w 2011 r. ministerstwo skarbu państwa chciało odsprzedać!” – poinformował...
zobacz więcej
„Super Express” dotarł do dokumentu podpisanego w 2011 r. przez ówczesnego ministra skarbu państwa Aleksandra Grada, z którego wynika, że rząd chciał sprzedać przedsiębiorstwo Lotos Rosjanom lub Węgrom.
W dokumencie wymieniono trzech potencjalnych nabywców większościowego pakietu spółki Lotos. Były to: węgierski MOL, holenderska Mercuria i rosyjsko-brytyjskie joint-venture Tiumeńskiej Kompanii Naftowej z British Petroleum (TNK-BP).
Ostatecznie rząd Tuska zrezygnował z planów prywatyzacji rafinerii, a Aleksander Grad w listopadzie 2011 r. pożegnał się ze stanowiskiem ministra skarbu.
Po krytycznej opinii przewodniczącego PO dotyczącej procesu łączenia PKN Orlen i Grupy Lotos, prezes płockiego koncernu Daniel Obajtek oświadczył,...
zobacz więcej
– My znamy tę sprawę z wypowiedzi Tuska, który na tle rafinerii w Gdańsku mówił o tym, że trudno ograniczać jakikolwiek kapitał międzynarodowy w dostępie do prywatyzacji naszych aktywów w sektorze energetycznym i powiedział wprost, że trudno sobie wyobrazić, żebyśmy robili jakieś blokady ideologiczne rosyjskiego kapitału, rosyjskich firm – komentował polityk.
W ocenie Kuźmiuka odtajnienie notatki Aleksandra Grada „rzeczywiście pokazuje, że to nie było rozpoczęcie tego procesu, tylko próba jego finalizacji”.
– Bo jeżeli w resorcie skarbu znalazły się oferty trzech firm na zakup Lotosu, to znaczy, że wcześniej takie zaproszenia zostały do nich skierowane, bo przecież publicznego przetargu na te aktywa nie było – wskazuje europoseł.
Do treści ujawnionej notatki odniósł się też prezes Orlenu Daniel Obajtek.
Panie @donaldtusk, czyli za Pana rządów chcieliście sprzedać nie część stacji, ale pakiet kontrolny całego Lotosu z rafinerią MOLowi, rosyjskiej firmie przejętej za chwilę przez Rosneft, lub dwóm muzykom łączonym z Kremlem? I wy krytykujecie warunki połączenia Orlenu z Lotosem?! pic.twitter.com/9ubUJyj5Yi
— Daniel Obajtek (@DanielObajtek) May 16, 2022