RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ile za prąd w przyszłym roku? Prezes URE: Dostawcy węgla wypowiadają umowy

Węglowa niepewność napędza ceny prądu (fot. Shutterstock/Sunshine Studio)
Węglowa niepewność napędza ceny prądu (fot. Shutterstock/Sunshine Studio)

Dostawcy węgla wypowiadają dotychczasowe umowy. Stąd nie wiemy, ile może kosztować prąd w przyszłym roku. To przekłada się na rosnące ceny energii na TGE – mówi w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Rafał Gawin, prezes Urzędu Regulacji Energetyki.

188 mld zł trafiło do rodzin w ramach programu Rodzina 500 Plus

– Nad Polską i Europą zebrały się różne burzowe chmury. To musimy wiedzieć, że fundamentem silnego państwa są i będą rodziny polskie. Dla rządu...

zobacz więcej

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki był pytany w rozmowie z „Rzeczpospolitą” o ceny węgla na kolejny rok.

„(...) Zwykle o tej porze roku szacunki były już znane, ale musimy pamiętać, że obecnie na rynku węgla mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją” - zaznaczył Gawin.

„Spółki nie mają danych, ponieważ doszło do sytuacji, w której dostawcy węgla wypowiadają dotychczasowe umowy ciepłowniom i elektroenergetyce. Pierwsze zmiany umów miały miejsce jeszcze pod koniec ubiegłego roku i trwały w pierwszych miesiącach tego roku” - podkreślił.

„Z tego co słyszymy, zmiany obecnych oraz negocjacje nowych umów są cały czas prowadzone. Spółki mogą więc jeszcze nie wiedzieć, po jakiej cenie kupią węgiel potrzebny do produkcji energii w kolejnym roku”- wyjaśnił.

Dopytywany, czy o skali podwyżek zadecyduje więc cena węgla, która jest obecnie przedmiotem negocjacji, prezes URE przyznał, że prawdopodobnie tak.

Premier: Bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin jest naszym oczkiem w głowie

Bezpieczeństwo finansowe polskich rodzin jest naszym oczkiem w głowie, na to zwracamy podstawową naszą uwagę; bez silnej rodziny, państwo nie...

zobacz więcej

„URE gromadzi informacje m.in. na temat cen węgla, jakie będą obowiązywały w przyszłym roku. Branża mówi, że to będą ceny nawet dwa razy wyższe niż obecnie. Jeśli np. dla ciepłowni indeks na TGE wzrośnie dwukrotnie (do 30 zł/GJ z obecnych około 16 zł/ GJ), to w elektroenergetyce wielkość podwyżki może być tożsama” - zastrzegł Gawin.

Dodał przy tym, że zmienią się także marże.

„Jeśli dla dostaw na przyszły rok dla węglowej energetyki w kwietniu wynosiły 287 zł/MWh, a średnia dla całej dotychczas sprzedanej energii na przyszły rok wyniosła około 97 zł/MWh (przy cenie węgla 12,5 zł/GJ), to jeśli ceny węgla wzrosną dwukrotnie, wówczas dotychczasowa średnia marża osiągnie wartość ujemną” - zauważył.

„Jeśli tak, to spółki będą chciały rekompensować koszty wyższymi cenami energii sprzedawanej na rynku hurtowym w kolejnych miesiącach, a w konsekwencji - wyższą taryfą dla gospodarstw domowych na przyszły rok” - dodał.

Dopytywany, ile może ona wynieść, prezes URE odparł, że „przy uwzględnieniu cen energii elektrycznej, która została sprzedana do początku kwietnia 2022 r., taryfa za samą sprzedaż energii elektrycznej (bez kosztów dystrybucji) może wzrosnąć o 50 proc.”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej