Policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem mazowieckiej Prokuratury Krajowej przejęli 48 sztuk broni palnej, w tym 12 jednostek broni krótkiej, 16 karabinów i strzelb, 20 pistoletów maszynowych i 30 tys. szt. amunicji i granaty. Do sprawy zatrzymano osiem osób podejrzanych o handel bronią.
Kolejnych dziewięć osób zostało zatrzymanych przez funkcjonariuszy CBŚP i KAS w sprawie gangu zajmującego się handlem towarami z Azji bez płacenia...
zobacz więcej
Rzeczniczka CBŚP podinspektor Iwona Jurkiewicz przekazała, że policjanci z warszawskiego CBŚP prowadzą śledztwo dotyczące handlu bronią i amunicją oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków.
– Wspierani przez funkcjonariuszy z Wydziału do Zwalczania Przestępczości Kryminalnej i Aktów Terroru CBŚP, Zarządu w Katowicach CBŚP, Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Lublinie, Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie oraz biegłych z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, przeprowadzili działania w woj. lubelskim, świętokrzyskim i śląskim – wyliczyła policjantka.
Wskazała, że podczas akcji śledczy zatrzymali osiem osób.
B
– Ponadto zabezpieczono ponad 30 tys. sztuk amunicji różnego kalibru, rodzaju i przeznaczenia, granaty F1, granaty przeciwpancerne, granat moździerzowy kal. 122 mm, detonatory pośrednie oraz narzędzia służące do wytwarzania amunicji – dodała rzeczniczka CBŚP.
Nawet 50 mln zł mógł stracić Skarb Państwa za sprawą gangu tytoniowego rozbitego przez CBŚP i Prokuraturę Okręgową w Poznaniu. Podczas akcji...
zobacz więcej
Zatrzymani zostali doprowadzeni do Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. „Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, nielegalnego handlu bronią palną i amunicją oraz posiadania bez wymaganego zezwolenia broni palnej i amunicji” – poinformował dział prasowy Prokuratury Krajowej.
„Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do Sądu wnioski zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania wobec czterech podejrzanych. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec czterech osób. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji i poręczeń majątkowych” – podała PK. Za zarzucane czyny podejrzanym może grozić do 10 lat więzienia.
Jak zaznaczyli prokuratorzy, jest to kolejna akcja w tej sprawie.
„Dotychczas w toku śledztwa łącznie zatrzymano 156 jednostek broni palnej różnego rodzaju, ponad 60 tysięcy sztuk amunicji, granaty, materiały wybuchowe, urządzenia do wytwarzania lub przerabiania broni palnej i amunicji oraz proch strzelniczy” – dodała PK.