RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Ujawniono dokument. PO chciała sprzedać Lotos Rosjanom i Węgrom

„Znamy wszystkich potencjalnych nabywców 53,19 proc. akcji Lotosu, które w 2011 r. ministerstwo skarbu państwa chciało odsprzedać!” – poinformował „Super Express”. Jak czytamy, były to: rosyjsko-brytyjskie TNK-BP, węgierski MOL oraz holenderska Mercuria. Dziennik, który dotarł do dokumentów, przypomina również szokujące słowa ówczesnego premiera Donalda Tuska: „Nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, by mówić kategoryczne »nie« dla inwestorów z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji”.

Odtajniona notatka. „Kontroświadczeniem” Tuska „zneutralizować” wypowiedzi Kaczyńskiego

W odtajnionej niedawno notatce z 2008 r. polscy dyplomaci wojskowi w Moskwie pisali, że „zupełnie niekontrolowanym czynnikiem są wypowiedzi Lecha...

zobacz więcej

Donald Tusk latami przekonywał, że współpraca z Rosją ma sens. Właśnie dlatego tak często spotykał się z Władimirem Putinem, prowadził z nim rozmowy na sopockim molo czy opóźniał powstanie tarczy antyrakietowej.

Zobacz także:   Po aneksji Krymu w 2014 r. ówczesny prezes Orlenu pojechał do Sankt Petersburga

– Nie ma żadnej ideologicznej przesłanki, by mówić kategorycznie „nie” inwestorom z jakiegokolwiek kraju, także z Rosji. Nasi sąsiedzi są również od tego, abyśmy robili z nimi wspólne interesy – oznajmił w 2011 r. Donald Tusk.

Premier zagwarantował, że wspólnie z ministrem skarbu Aleksandrem Gradem i  prezesem Grupy Lotos Pawłem Olechnowiczem będą czuwać nad prawidłowym przebiegiem transakcji.

Teraz dziennik dotarł do dokumentu podpisanego w 2011 r. przez Grada, w którym wymienieni zostali trzej potencjalni nabywcy większościowego pakietu spółki Lotos.

Finał Eurowizji 2022. Ukraiński minister: Zero punktów dla Polski i Litwy to...

To prawdziwy wstyd, by dać Polsce i Litwie zero punktów – napisał w niedzielę ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko. Podczas finału 66....

zobacz więcej

Jak się okazało, w procesie sprzedaży gdańskiej rafinerii brano pod uwagę trzy podmioty: węgierski MOL, którym dzisiaj tak głośno straszy Polaków Platforma Obywatelska, transnarodowa grupa kapitałowa Mercuria zarejestrowana w Holandii oraz rosyjsko-brytyjska spółka TNK-BP (Tiumeńskiej Kompanii Naftowej z British Petroleum).

Zobacz także:   „Całowalibyśmy klamkę rosyjskiego tankowca”. Obajtek przypomina słowa Tuska o Lotosie

To pokazuje, że plan sprzedaży Lotosu Rosjanom nie był jedynie tematem konferencji prasowych, ale realnym zamierzeniem rządu PO-PSL – komentuje polityk PiS i sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych Maciej Małecki.

Tuska biznesy z Putinem


Przypomnijmy, że w 2011 r. rząd PO-PSL szykował się do sprywatyzowania rafinerii w Gdańsku.

„Sowiecka” czołówka „Wiadomości” TVP za PO-PSL. Zobacz wideo

Gdy w Polsce rządziła koalicja PO-PSL, czołowi politycy Telewizji Polskiej robili wywiady z przywódcami Rosji i atakowali PiS za ostrą postawę...

zobacz więcej

Ostatecznie do transakcji nie doszło, a w marcu 2012 r. w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie „obywatelskiego projektu ustawy o zachowaniu przez Państwo Polskie większościowego pakietu akcji Grupy Lotos SA”. Wówczas za przyjęciem wniosku o odrzucenie obywatelskiego projektu głosowało 198 posłów PO i 17 posłów PSL. Tymczasem cała ówczesna opozycja, czyli PiS, Ruch Palikota, SLD i Solidarna Polska, były przeciw odrzuceniu projektu.

– Jaki dziś mielibyśmy wpływ na ceny paliw, gdyby te rafinerie były rosyjskie? – pytał niedawno w w TVP prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Zobacz także:   Obajtek o planach Tuska ws. Lotosu

Ocenił, że dzisiejsze zarzuty PO o fuzję Lotosu z Orlenem to „herezje”.

– Jeżeli opozycja jest mądrzejsza niż analitycy, niż giełda, która idzie do góry, niż świat biznesu, który mówi, że to jest niesamowicie strategiczne posunięcie – powiedział Obajtek.

Cały czas podkreślam: nie ma żadnego interesu trzymać stacji koło stacji. Zostawiamy te stacje, które geograficznie nie dublują się z naszymi stacjami. Natomiast dokładamy stacje w regionie – przekonywał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej