RAPORT

Wojna na Ukrainie

Rząd znosi stan epidemii. Zmiany weszły w życie

Co oznacza wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego? (fot.  Maja Hitij/Getty Images)
Co oznacza wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego? (fot. Maja Hitij/Getty Images)

W poniedziałek, po ponad dwóch latach obowiązywania, stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. – Zniesienie stanu epidemii nie jest równoznaczne ze zniesieniem epidemii, bo jej żaden minister świata nie jest w stanie znieść swoją decyzją. Epidemia jeszcze z nami jest, choć stopniowo zmierza w kierunku endemii – podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski. Jakich zmian należy się spodziewać?

Pandemia COVID-19 zabiła ponad milion Amerykanów w dwa lata

Liczba śmiertelnych ofiar pandemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych przekroczyła w ciągu dwóch lat milion osób – wynika z obliczeń Agencji...

zobacz więcej

KORONAWIRUS – RAPORT

Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Czym jest nowy stan zagrożenia epidemicznego?


Z kolei stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii. Wprowadzenie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza, że w mocy pozostaje większość przepisów tzw. specustawy covidowej z 2 marca 2020 r.

Minister zdrowia o szczepieniach dla uchodźców z Ukrainy

Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski, po trzech miesiącach podlegają takim samym obowiązkom, jak nasi obywatele. Jeśli nie przeszli...

zobacz więcej

Przepisy specustawy przewidują bowiem, że zarówno w okresie obowiązywania stanu epidemii COVID-19, jak i stanu zagrożenia epidemicznego, oraz w okresie trzech miesięcy po ich odwołaniu, pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy zdalnej.

Co dalej z pracą zdalną


Zgodnie z regulacją wykonywanie pracy zdalnej może zostać polecone, jeżeli pracownik ma umiejętności i możliwości techniczne oraz lokalowe do wykonywania takiej pracy i pozwala na to rodzaj pracy.

Pracodawca może też w każdym momencie cofnąć polecenie wykonywania pracy zdalnej.

Obostrzenia – maj 2022


Większość obostrzeń została zniesiona wcześniej, w tym m.in. kierowanie na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19 lub kontaktu z chorym. Nie ma już obowiązku zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Szczepienia medyków przeciw COVID-19 pozostały obowiązkowe. Od poniedziałku nie ma już jednak pełnomocnika rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Niedzielski: Mniej niż 10 tys. testów dziennie


– Zniesienie stanu epidemii to wynik danych epidemicznych i analizy tego, co dzieje się w polskich szpitalach – wskazuje minister zdrowia Adam Niedzielski.

Wypadek w Sopocie. Potrącił kobietę z dzieckiem na rękach

Kobieta i dziecko zostały ranne w wypadku, do którego doszło w piątek w al. Niepodległości w Sopocie. Kierujący wjeżdżając na parking przy markecie...

zobacz więcej

Podał, że średnia dzienna liczba zakażeń w minionym tygodniu wyniosła 431 i – co istotne – była niższa o 18 proc. od danych z tygodnia, w którym był długi weekend.

– Widzimy jak na dłoni, że do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej zgłasza się mniej osób u których diagnozowany jest COVID-19. Jeszcze trzy tygodnie temu wykonywanych było w granicach 90 tys. testów w ciągu siedmiu dni. W ostatnim tygodniu tych testów wykonano nieco ponad 60 tys. – powiedział szef resortu. Zaznaczył, że 90 proc. testów wykonywanych jest właśnie w podstawowej opiece zdrowotnej.

Już wcześniej Niedzielski wskazywał, że obecnie nie ma żadnej „alertowej mutacji”, która byłaby uznana za tak samo zagrażającą, jak te, które w poprzednim okresie wywoływały fale zakażeń.

Zobacz także: Wstrząsające nagranie. Mężczyzna uratował trzylatkę, która zawisła na ósmym piętrze [WIDEO]

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej