RAPORT

Wojna na Ukrainie

Potężne niemieckie firmy. Ciemna historia „nazistowskich miliarderów”

Wstydliwa historia niemieckich firm (fot. STR/NurPhoto via Getty Images)
Wstydliwa historia niemieckich firm (fot. STR/NurPhoto via Getty Images)

„Fortuny wielu niemieckich przemysłowców powstały na plecach robotników przymusowych i Żydów podczas II wojny światowej” – napisał w opublikowanej niedawno książce „Nazistowscy miliarderzy. Czarna historia najbogatszych niemieckich dynastii” holenderski dziennikarz David de Jong. Wspomniał m.in. o rodzinach Oetker i Porsche.

Finał Eurowizji 2022. Ukraiński minister: Zero punktów dla Polski i Litwy to...

To prawdziwy wstyd, by dać Polsce i Litwie zero punktów – napisał w niedzielę ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko. Podczas finału 66....

zobacz więcej

Książka dziennikarza holenderskiej gazety „Financeele Dagblad” została entuzjastycznie przyjęta na arenie międzynarodowej. Prawa do pozycji wydanej przez giganta wydawniczego HarperCollins, sprzedano już w 17 wersjach językowych.

Pozytywne recenzje „Nazistowskich miliarderów” ukazały się m.in. w amerykańskich dziennikach „The New York Times” I „Wall Street Journal”, a także prasie brytyjskiej (dziennik „The Times”) i niderlandzkiej (dziennik „De Volkskrant”).

Zobacz także:   Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał z Władimirem Putinem

Autor opisuje historię pięciu niemieckich rodzin, które wzbogaciły się dzięki współpracy z nazistami - Quandt, Flick, Von Finck, Porsche-Piech i Oetker.

Przypomina on, że dorobiły się one fortun m.in. na produkcji broni na dużą skalę oraz kupowaniu żydowskich przedsiębiorstw po okazyjnych cenach.

Kolejny sukces Ukraińców. Zbliżyli się do granicy z Rosją

Ukraińskie armia odniosła symboliczny sukces w kontrofensywie we wschodnim rejonie Charkowa, zbliżając się do granicy z Rosją.

zobacz więcej

W ocenie autora podczas gdy kolejni przywódcy polityczni w Niemczech brali odpowiedzialność za wydarzenia prowadzące do i podczas II wojny światowej, wiele firm i rodzin, które dorobiły się wówczas fortun, nadal tego nie robi.

Zobacz także:   Niemiecka policja spodziewa się ataków prorosyjskich ekstremistów

– Te rodzinne dynastie są warte wiele miliardów euro i są obecnie głównymi udziałowcami największych europejskich firm, takich jak BMW, Porsche, Volkswagen i Dr. Oetkera – napisał.

– Liczne fundacje, siedziby, a nawet nagrody medialne otrzymały imiona ówczesnych zbrodniarzy wojennych – dodał w recenzji dziennik „De Volkskrant”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej