RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kalush Orchestra w telewizji RAI: chcą zabić naszą kulturę

Ukraina Konkurs Piosenki Eurowizji (fot. PAP/EPA)
Ukraina Konkurs Piosenki Eurowizji (fot. PAP/EPA)

Muzycy z grupy Kalush Orchestra, która wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji, powiedzieli w studiu telewizji RAI w niedzielę, że rosyjscy agresorzy „chcą zabić kulturę” ich kraju. „Ona musi przetrwać” - mówili w popularnym talk show w trzecim programie publicznej włoskiej telewizji.

Finał Eurowizji 2022. Ukraiński minister: Zero punktów dla Polski i Litwy to...

To prawdziwy wstyd, by dać Polsce i Litwie zero punktów – napisał w niedzielę ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko. Podczas finału 66....

zobacz więcej

Ukraińcy wyjaśnili, że w poniedziałek będą już na Ukrainie, ponieważ dostali tylko czasowe pozwolenie na opuszczenie kraju. Założyciel grupy Ołeh Psiuk dodał, że po powrocie do kraju wznowi działalność w organizacji wolontariatu, którą założył, by pomagać rodakom w znalezieniu miejsca zamieszkania, lekarstw i w podróżach.

Muzycy zachęcili wszystkich, by obejrzeli teledysk do ich piosenki „Stefania”, którą wygrali w Turynie. Przedstawiono w nim zdjęcia między innymi z Borodzianki, Buczy i Irpienia, gdzie doszło do masakr ludności.

– Wideo pokazuje, jak wygląda nasz kraj dzisiaj. Wszyscy muszą zobaczyć, co my widzimy w naszej ojczyźnie Ukrainie – stwierdził Psiuk.

– Naszym celem było to, by zapoznać cały świat z naszą kulturą. Chcą ją zabić, ale ona musi przetrwać – mówił o występie zespołu na Eurowizji.

Zespół Kalush Orchestra podziękował prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu za udzielenie poparcia przed finałem i potem za gratulacje.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej