RAPORT

Wojna na Ukrainie

Burze i tornada w USA. Ponad 90 mln mieszkańców zagrożonych

Tornado w USA (fot. Shutterstock)
Tornado w USA (fot. Shutterstock)

Ponad 90 milionom mieszkańców środkowej części USA, od Wielkich Równin po dolinę rzeki Ohio, grożą gwałtowne burze i tornada. Meteorolodzy przestrzegali w niedzielę przed wiatrem wiejącym z prędkością dochodzącą do 130 km/godz. i gradem wielkości piłek tenisowych.

Tornado uderzyło w USA. Wielu uwięzionych po zawaleniu się dachu w magazynie Amazona

W amerykańskim stanie Kentucky tornado zabiło około 50 osób. O ofiarach śmiertelnych informują też inne stany. Łącznie przez pięć z nich przeszły...

zobacz więcej

Centrum Prognozowania Burz (SPC) wydało ostrzeżenie przed silnymi burzami, które mogą nawiedzić stany Kansas i Missouri. Niebezpieczne warunki pogodowe grożą też takim miastom jak Tulsa w Oklahomie.

„Siła wiatru w porywach sięgać może niemal 130 km/godz. Przewiduje się grad wielkości piłki tenisowej oraz kilka tornad” – informuje amerykański kanał pogodowy.

Kolejne ostrzeżenie wydano dla części wschodniego Kansas i zachodniego Missouri, gdzie spaść może grad średnicy do 5 cm, a wiatr może wiać w porywach z prędkością ponad 110 km/godz. Narażone jest też m.in. miasto Fort Smith w Arkansas.

Zobacz także: Henry uderzył w USA. Setki tysięcy osób bez prądu


„Zagrożenie silnymi burzami wykracza jednak poza ten obszar. Obejmuje takie miasta jak Indianapolis, Memphis, Oklahoma City, Kansas City i Columbus w Ohio” – wylicza kanał pogodowy, nie wykluczając tornad na Środkowym Zachodzie. Zgodnie z prognozami wraz z przesuwaniem się chłodnego frontu zagrożenie przesunie się w poniedziałek na wschód. Największe ryzyko wystąpienia silnych burz, a także tornad będzie obejmować obszar od Georgii po Maine, w tym Filadelfię, Baltimore, Waszyngton i Syracuse w stanie Nowy Jork.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej