RAPORT

Wojna na Ukrainie

Finał Eurowizji 2022. Ukraiński minister: Zero punktów dla Polski i Litwy to...

Reprezentant Polski na Eurowizji w Turynie, Krystian Ochman (fot. eurovision.tv/EBU/SARAH LOUISE BENNETT)
Reprezentant Polski na Eurowizji w Turynie, Krystian Ochman (fot. eurovision.tv/EBU/SARAH LOUISE BENNETT)

To prawdziwy wstyd, by dać Polsce i Litwie zero punktów – napisał w niedzielę ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko. Podczas finału 66. Konkursu Piosenki Eurowizji jury Ukrainy nie przyznało tym krajom ani jednego punktu. Do głosowania odniósł się także ambasador Ukrainy w Polsce. „Głos narodu zawsze będzie miał większą wagę przed oceną kilku biurokratów ze środowiska ukraińskich jurorów Eurowizji” – ocenił Andrij Deszczyca.

Lider Kalush Orchestry: Chciałbym bardzo podziękować Polsce

Nawiązaliśmy dobrą relację z Krystianem, gdy zremiksowaliśmy razem piosenkę „Stefania” – powiedział Ołeh Psiuk, lider ukraińskiego zespołu Kalush...

zobacz więcej

W sobotę odbył się wielki finał 66. Konkursu Piosenki Eurowizji w Turynie. Jego wyniki zależały od decyzji międzynarodowej publiczności i od jury 40 państw. Ukraińska komisja podczas finału Eurowizji nie przyznała reprezentantom Polski i Litwy żadnego punktu. Polska dała Ukrainie maksymalną licznę punktów – 12.

„Chciałbym skierować się do naszych najbliższych przyjaciół w Europie i wyrazić moje osobiste stanowisko odnośnie punktów przyznanych przez jury z Ukrainy Polsce i Litwie. Taka ocena nie odzwierciedla naszego stosunku względem was, moi najbliżsi przyjaciele w Europie” – napisał w mediach społecznościowych szef Ministerstwa Kultury Ukrainy.

Według Ołeksandra Tkaczenki „przyznanie Polsce i Litwie 0 punktów to jest prawdziwy wstyd”. Jak wskazał, wsparcie tych państw w związku z wojną jest »nieocenione« ”. „Nasza wdzięczność i zobowiązanie względem was jest takie samo”.

Zobacz także: Wielki finał Eurowizji w Turynie


Jak dodał, „chociaż konkurs nie jest polityczny, to nie jest polityka – to jest przyjaźń, to są wspólne wartości, to jest zrozumiałe wsparcie we wszystkich obszarach”.

Ukraina zwycięzcą Eurowizji 2022. Polska zajęła 12. miejsce

Zwycięzcą 66. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji została Ukraina. Z piosenką „Stefania” zdobyła łącznie 631 punktów od jury i widzów. W konkursie,...

zobacz więcej

„Drodzy Polacy i Litwini, jesteśmy wam odwiecznie wdzięczni, nasze zwycięstwo jest wspólne: na Eurowizji i w pokonywaniu wroga” – napisał ukraiński minister kultury.

Do głosowania podczas finału Eurowizji odniósł się też ambasador Andrij Deszczyca. Wyraził on poczucie dumy „z Ukraińców i Polaków, którzy najwyżej 12 punktami ocenili nawzajem występy naszych uczestników”. „To jest prawdziwe uznanie i ocena zarówno znak solidarności między naszymi narodami” – napisał Deszczyca.

„Głos narodu zawsze będzie miał większą wagę przed oceną kilku biurokratów ze środowiska ukraińskich jurorów Eurowizji” – skomentował ambasador Ukrainy.

Jego zdaniem, „głosy Kalush Orchestra i Krystiana Ochmana jeszcze nie raz zabrzmią na całą Europę w ten sposób potwierdzając nasze wspólne korzenie, tradycję i kulturę”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej