RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Odpowiedź Jana Pawła II na kryzys wykorzystywania seksualnego w Kościele”. Premiera filmu w TVP1

Jan Paweł II (fot.  Grzegorz Galazka\Archivio Grzegorz Galazka\Mondadori via Getty Images)
Jan Paweł II (fot. Grzegorz Galazka\Archivio Grzegorz Galazka\Mondadori via Getty Images)

W środę, 18 maja o godz. 21:00 w TVP1 odbędzie się premiera filmu „Szklany Dom – odpowiedź Jana Pawła II na kryzys wykorzystywania seksualnego w Kościele” w reżyserii Pauliny Guzik. Po filmie autorka filmu poprowadzi debatę pt. „Poszukując prawdy” z udziałem ks. Piotra Studnickiego, Tomasza Terlikowskiego, Ewy Czaczkowskiej i Marcina Przeciszewskiego.

Reforma sankcji karnych w Kościele. Dotyczy m.in. przestępstw wykorzystania seksualnego

Papież Franciszek reformuje VI księgę Kodeksu Prawa Kanonicznego dotyczącą sankcji karnych w Kościele. Zmiany związane są m.in. z przestępstwami...

zobacz więcej

Tytuł „Szklany Dom” nawiązuje do słów św. Jana Pawła II, który mówił: „Kościół naszych czasów powinien stać się szklanym domem, przejrzystym i wiarygodnym, i jest to dobre”.

Jak wyjaśnia Paulina Guzik, film ten powstał z potrzeby poszukiwania prawdy, a nie sensacji.

Jan Paweł II był papieżem, za którego pontyfikatu na światło dzienne wypłynął kryzys wykorzystywania seksualnego przez księży, i papieżem, który odpowiadał na niego w prawdziwym zderzeniu z górą lodową. Efektem tego były przełomowe dokumenty, które do dziś służą Kościołowi w jego oczyszczeniu – podaje Katolicka Agencja Informacyjna.

W filmie występują światowej sławy znawcy historii pontyfikatu Jana Pawła II, ale też eksperci zajmujący się problemem wykorzystywania seksualnego w Kościele: Valentina Alazraki, George Weigel, John Allen, kard. George Pell, ks. Sławomir Oder. Pojawia się także Daniel Pittet, osoba skrzywdzona seksualnie w Kościele. Wielokrotnie spotykał się on z Janem Pawłem II.

Zobacz także: Pedofilia w Kościele. List Benedykta XVI „wyzwaniem” dla osób o kierowniczych funkcjach


W filmie wypowiadają się także: abp Charles Scicluna – wieloletni współpracownik kardynała Josepha Raztingera i Sekretarz Pomocniczy Kongregacji Nauki Wiary, abp Juan Ignacio Arrieta, sekretarz papieskiej Rady Tekstów Prawnych i kard. Stanisław Dziwisz, osobisty sekretarz Jana Pawła II.

Nadużycia seksualne w Kościele. Benedykt XVI przeprasza „za błąd”

Papież senior Benedykt XVI przeprosił za błąd przy opracowaniu stanowiska w sprawie nadużyć seksualnych w archidiecezji Monachium i Fryzyngi, gdy...

zobacz więcej

Jak wskazuje KAI, wiele decyzji i spraw, jakie toczyły się w trakcie pontyfikatu Jana Pawła II, ma wpływ na Kościół dzisiaj – normy wprowadzone przez Jana Pawła II wzmocnili nowymi dokumentami zarówno Benedykt XVI, jak i Papież Franciszek.

Podział strony Dr Ewa Czaczkowska w niedzielnym programie „Między ziemią a niebem” w TVP1 wskazała, że to „za pontyfikatu Jana Pawła II zaczęło się oczyszczanie Kościoła z przestępców – z księży przestępców seksualnych wobec dzieci”. – Ten film pokazuje jasno, że to zaczęło się za czasów Jana Pawła II – powiedziała.

– Każde zjawisko trzeba osadzić w kontekście historycznym. Nie można myśleć ahistorycznie – dzisiejszymi normami, które zostały już przyjęte i dzisiejszymi rozwiązaniami – naszą dzisiejszą wiedzą na temat tego zjawiska, żeby oceniać właśnie czasy sprzed 40 lat – zwróciła uwagę Czaczkowska.

Jak wyjaśniała, „pierwsze decyzje to jest Kodeks Prawa Kanonicznego z 1983 roku”. – Papież wykonał ogromną pracę, ale ten film pokazuje jasno i mówią o tym też bohaterowie, że po pierwsze papież był okłamywany, a po drugie, że to lobby było silne wtedy i nie miał pełnej wiedzy o wszystkim, co się działo – dodała.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej