RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nie żyje Jerzy Trela. Wybitny aktor wcielił się m.in. w Podkomorzego w „Panu Tadeuszu” [WIDEO]

W wieku 80 lat zmarł Jerzy Trela, wybitny aktor teatralny i filmowy. Stworzył wiele znakomitych kreacji teatralnych między innymi w „Dziadach”, „Wyzwoleniu” i „Hamlecie”, zagrał w ponad 70 filmach oraz w 140 spektaklach Teatru Telewizji. Aktor był związany na stałe z Krakowem, a od 1970 roku z tamtejszym Teatrem Starym.

Jerzy Trela odebrał tytuł Człowieka Teatru 2016. „To dowód, że moja praca miała sens”

– Ta nagroda ma dla mnie szczególnie osobiste znaczenie – tak w rozmowie z portalem tvp.info Jerzy Trela skomentował fakt przyznania mu nagrody im....

zobacz więcej

Jerzy Trela po mistrzowsku budował różnorodne role, wykorzystując charakterystyczny, lekko zachrypnięty głos i, jak sam przyznawał, „tak zwane warunki”, czyli wygląd zewnętrzny.

Grał Konrada w „Dziadach”, Starego Wiarusa w „Warszawiance”, Stalina w sztuce Gastona Salvatore, a także Henryka w „Mojej córeczceTadeusza Różewicza.

Jedną z największych kreacji Treli w ostatnich latach była tytułowa rola w „Wielkim kazaniu księdza BernardaLeszka Kołakowskiego w krakowskim Teatrze Scena STU.

Z dużego ekranu widzowie pamiętają go między innymi w roli Sztygara Greli w „Magnacie” Filipa Bajona, Pana Bronka w filmie „Trzy kolory. Biały” Krzysztofa Kieślowskiego, przywódcy strajku w kopalni Wujek w filmie „Śmierć jak kromka chleba” Kazimierza Kutza, czy Podkomorzego w „Panu Tadeuszu” Andrzeja Wajdy.

Jerzy Trela był wykładowcą na PWST w Krakowie, w latach 1984-1990 był rektorem tej uczelni.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej