RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Premier: KPO zatwierdzony

Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Łukasz Gągulski)
Premier Mateusz Morawiecki (fot. PAP/Łukasz Gągulski)

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że polski rząd porozumiał się z Komisją Europejską w sprawie warunków uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy. Jednym z nich była zmiana funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Pieniądze z KPO. Premier Morawiecki: Niewiele zostało do porozumienia z KE

Niewiele zostało do porozumienia Polski z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Odbudowy – powiedział w Brukseli po spotkaniu z szefową KE...

zobacz więcej

Szef rządu podkreślił, że koalicja rządowa porozumiała się w sprawie projektu ustawy o Sądzie Najwyższym.

Podczas wizyty w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowie Wielkopolskim premier poinformował, że w miniony wtorek rząd rozpoczął procedurę zatwierdzenia Krajowego Programu Odbudowy

– Uzgodniliśmy wszystkie tak zwane „kamienie milowe” i warunki po stronie Komisji Europejskiej i po naszej stronie, tak aby dwie strony spotkały się przy jednym stole, podały sobie ręce. Krajowy Program Odbudowy, czyli te potężne granty z Unii Europejskiej, żeby zasilały także polskie szpitale, polską służbę zdrowia. To jest ten wielki krok, który zrobiliśmy. KPO jest zatwierdzone, stało się faktem.

Zobacz także: Świętokrzyski prokurator został oskarżony o przestępstwa seksualne wobec dwójki dzieci


Premier przypomniał, że w związku z KPO w Sejmie procedowany jest projekt ustawy dotyczący Izby Dyscyplinarnej i innych zmian w Sądzie Najwyższym.

Premier Morawiecki w Brukseli. Nieoficjalnie: jest postęp ws. KPO

Jest pewien postęp w sprawie Krajowego Planu Odbudowy – przekazało Polskiemu Radiu źródło dyplomatyczne po spotkaniu premiera Mateusza...

zobacz więcej

– Tutaj także porozumieliśmy się w ramach koalicji rządzącej. Chcę też zaapelować do opozycji: Nie odrzucajcie tej wielkiej pomocy ze strony Unii Europejskiej. Ona jest dzisiaj potrzebna – mówił Morawiecki.

Jak wskazał szef rządu, „dziś Polska po wielkiej pandemii i w trakcie okrutnej wojny na Ukrainie przeżywa tak jak cała Europa – trudne warunki gospodarcze”. – To jest bardzo potrzebne, abyśmy dzisiaj dostali te zewnętrzne środki na inwestycje. To zbuduje dobry potencjał wzrostu gospodarczego na kolejne lata – podkreślił premier.

Prezydencki projekt ustawy o Sadzie Najwyższym zakłada, między innymi, likwidację Izby Dyscyplinarnej, której domaga się Komisja Europejska, by odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy. Projekt znajduje się w sejmowej komisji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej