RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ukraina prosi państwa G7 o przekazanie jej rosyjskich aktywów

Rosja musi zapłacić – powiedział min. Dmytro Kułeba (fot. Sergei Chuzavkov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Rosja musi zapłacić – powiedział min. Dmytro Kułeba (fot. Sergei Chuzavkov/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Zwróciliśmy się do państw grupy G7 o przejęcie rosyjskich aktywów i przekazanie ich Ukrainie na odbudowę po wojnie – przekazał w piątek ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba na marginesie spotkania szefów dyplomacji krajów G7 w Niemczech.

Wejście Szwecji do NATO. „Turcja chce to wykorzystać, by kraj ten przestał wspierać Kurdów”

Tureckie władze chcą wykorzystać fakt, że Szwecja potrzebuje zgody Turcji na przystąpienie do NATO, do wpłynięcia na Sztokholm, aby przestał...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

– Kanada już to zrobiła i mam wrażenie, że inni, prędzej czy później, dojdą do podobnego wniosku. Mówimy o setkach miliardów dolarów. Rosja musi zapłacić – powiedział Kułeba, cytowany przez agencję Reutera.

Szef ukraińskiej dyplomacji przekazał w rozmowie z dziennikarzami, że jeśli Unia Europejska nie nałoży embarga na rosyjską ropę, prezydent Rosji Władimir Putin „będzie miał powód do świętowania”. Ocenił także, że argumenty Węgier dotyczące niewprowadzania embarga nie są przekonujące, ale jeśli zostaną wysłuchane, mogłyby zniszczyć jedność UE. Jednocześnie polityk wyraził nadzieję, że zarówno Węgry, jak i Niemcy uniezależnią się od rosyjskich dostaw gazu.

– Nie ingerujemy w (unijne - PAP) dyskusje, ale to krytyczny moment, który pokaże, czy jedność UE zostanie utrzymana, czy też zniszczona – skomentował Kułeba.

Przekazał ponadto, że nie widzi po stronie Rosji dążenia do rozmów pokojowych czy dyskusji o bezpieczeństwie żywnościowym, któremu zagraża rosyjska inwazja. Ukraina musi jak najszybciej odnaleźć sposób na eksport swoich produktów rolnych – zaznaczył.

Szef MSZ podkreślił, że Ukrainie natychmiast potrzebne są wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe i chociaż pod względem uzbrojenia sytuacja kraju się polepszyła, to w celu pokonania Rosji konieczne są dalsze dostawy.

Jak podaje Reuters, ministrowie spraw zagranicznych G7 poparli przekazanie kolejnej pomocy i broni Ukrainie w czasie piątkowego spotkania, co przedstawiciele Niemiec nazwali „silnym znakiem jedności”, mającej na celu pogłębienie izolacji Rosji na arenie międzynarodowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej