RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szwecja nie dogadała się z Turcją w sprawie członkostwa w NATO

Rozmowy będą kontynuowane na szczeblu dyplomatycznym (fot. Shutterstock/Vitalii Vodolazskyi)
Rozmowy będą kontynuowane na szczeblu dyplomatycznym (fot. Shutterstock/Vitalii Vodolazskyi)

Nie osiągnęliśmy porozumienia z Turcją w sprawie naszego ewentualnego członkostwa w NATO, rozmowy będą kontynuowane na szczeblu dyplomatycznym – oznajmiła w niedzielę szefowa MSZ Szwecji Ann Linde.

Wejście Szwecji do NATO. „Turcja chce to wykorzystać, by kraj ten przestał wspierać Kurdów”

Tureckie władze chcą wykorzystać fakt, że Szwecja potrzebuje zgody Turcji na przystąpienie do NATO, do wpłynięcia na Sztokholm, aby przestał...

zobacz więcej

Linde spotkała się w sobotę wieczorem w Berlinie w ramach nieformalnych konsultacji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich NATO ze swoim odpowiednikiem z Turcji Mevlutem Cavusoglu.

Spór o Kurdów


Cavusoglu przed rozmowami z Linde skrytykował wsparcie Szwecji i Finlandii dla bojowników z organizacji Partia Pracujących Kurdystanu (PKK), nazywając je „oburzającym i nie do przyjęcia”.

Szefowa szwedzkiej dyplomacji podkreśliła w rozmowie z telewizją SVT, że przekazała stronie tureckiej jasne stanowisko Szwecji. – Uważamy PKK za organizację terrorystyczną, ale jak wielu innych sojuszników NATO prowadzimy rozmowy z innymi organizacjami kurdyjskimi – stwierdziła. W piątek prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Finlandia i Szwecja oferują schronienie dla organizacji terrorystycznych i Ankara nie podziela pozytywnego zdania na temat możliwego przystąpienia tych krajów do NATO. Sprzeciw Turcji mógłby zablokować ich wejście do Sojuszu, ponieważ rozszerzenie organizacji wymaga jednomyślnej zgody jej członków.

W niedzielę wieczorem rządząca Szwecją Partia Robotnicza – Socjaldemokraci ma ogłosić swój stosunek do wejścia do wejścia Szwecji do NATO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej