RAPORT

Wojna na Ukrainie

Finlandia rozpoczyna starania o członkostwo w NATO. Jest oficjalny wniosek

Rząd Finlandii rozpoczął oficjalną procedurę złożenia wniosku o członkostwo kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim. Rząd skierował wniosek w tej sprawie do parlamentu.

Prezydent Finlandii poinformował Władimira Putina o chęci wstąpienia do NATO

Prezydent Finlandii poinformował przywódcę Rosji o zamiarze przystąpienia jego kraju do NATO. Sauli Niinistö i Władimir Putin rozmawiali na ten...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

Fiński parlament (Eduskunta) ma przystąpić do rozpatrzenia stanowiska rządu ws. wejścia do NATO w poniedziałek.

To przełom w wieloletniej polityce zagranicznej i bezpieczeństwa kraju – komentuje fińska prasa. 81 dni – tyle dni upłynęło od ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego. Tyleż samo dni zajęło fińskim władzom przygotowanie - za kulisami – fińskiej ścieżki do drzwi NATO – podsumował największy fiński dziennik „Helsingin Sanomat”.

W sobotę prezydent Finlandii rozmawiał z rosyjskim przywódcą. Podczas rozmowy telefonicznej Sauli Niinistö powiedział Władimirowi Putinowi o zamiarze wstąpienia jego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Według wcześniejszego komunikatu strony rosyjskiej, Finlandia popełniłaby błąd kończąc z neutralnością, ponieważ nie ma żadnego zagrożenia jej bezpieczeństwa. Jednak podczas rozmowy „nie było gróźb, a wcześniej wygłaszane oświadczenia o konsekwencjach (wejścia do NATO) nie zostały powtórzone” – powiedział w niedzielę prezydent Niinisto.

Długość granicy między Finlandią a Rosją wynosi 1300 kilometrów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej