RAPORT

Wojna na Ukrainie

188 mld zł trafiło do rodzin w ramach programu Rodzina 500 Plus

– 188 mld zł trafiło do rodzin w ramach programu Rodzina 500+ – informuje Kancelaria Premiera na Twitterze. Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Rodziny. – Nad Polską i Europą zebrały się różne burzowe chmury. To musimy wiedzieć, że fundamentem silnego państwa są i będą rodziny polskie. Dla rządu rodzina jest w sercu naszej polityki – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

„120 tys. złotych wsparcia na dziecko”. Minister Maląg o polityce prorodzinnej PiS

Sześć lat programu 500 Plus to 6 lat konsekwentnej i skutecznej polityki prorodzinnej. Dziś – ze wszystkimi programami rodzinnymi – łączne wsparcie...

zobacz więcej

Wprowadzony bardzo szybko po objęciu władzy przez Zjednoczoną Prawicę program 500 Plus niemal zlikwidował ubóstwo wśród rodzin. O skali tej pomocy świadczą choćby dane dotyczące jednego województwa, mazowieckiego.

– Całkowita wartość świadczeń wychowawczych 500 Plus wypłaconych w 2020 r. rodzinom z województwa mazowieckiego wyniosła prawie 6,3 mld zł. Kartę Dużej Rodziny (wymogiem jest co najmniej trójka dzieci) posiadało 138 tys. mazowieckich rodzin – przekazał Marcin Kałuski z Mazowieckiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Szczegółowe dane z 2020 roku


Jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Warszawie, w sumie na Mazowszu pomocą społeczną w 2020 r. objęto 101 tys. rodzin. Wśród nich było ponad 37,3 tys. rodzin z dziećmi (z czego po 35 proc. stanowiły rodziny z jednym lub dwójką dzieci, 19 proc. z trójką pociech i 11 proc. z czwórką i więcej), 12,7 tys. rodzin niepełnych (przewaga z jednym lub dwójką dzieci) oraz 29,5 proc. rodzin emerytów i rencistów. Rodziny otrzymały pomoc m.in. w związku z bezradnością w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Takich rodzin było prawie 17,3 tys., z czego ponad 8 tys. to rodziny niepełne. Drugim głównym powodem przyznania świadczeń społecznych była potrzeba ochrony macierzyństwa – prawie 8,5 tys. rodzin. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej