RAPORT

Pogarda

Informacje o jeńcach Rosjanie znajdą w ukraińskim serwisie Okupant

W bazie danych można znaleźć informacje o rosyjskich jeńcach wojennych (fot. Diego Herrera Carcedo/Anadolu Agency via Getty Images)
W bazie danych można znaleźć informacje o rosyjskich jeńcach wojennych (fot. Diego Herrera Carcedo/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy uruchomiła serwis internetowy Okupant - bazę danych o rosyjskich jeńcach wojennych, przeznaczoną dla ich rodzin i znajomych w Rosji.

Wywiad: Rosja straciła trzecią część sił lądowych

Rosyjska ofensywa w Donbasie na wschodzie Ukrainy utraciła tempo; rosyjskie wojsko boryka się z niedoborem wsparcia i w obecnych warunkach nie...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

O uruchomieniu serwisu poinformowało w piątek Ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD).

Bliscy rosyjskich żołnierzy wziętych do niewoli na Ukrainie znajdą na stronie informacje dotyczące „stanu (zdrowia) oraz miejsca przebywania jeńców” – czytamy w komunikacie CPD na Telegramie.

Rządowa instytucja zadeklarowała również, że „portal umożliwi członkom rodzin rosyjskich wojskowych nawiązanie kontaktu z ukraińskim ministerstwem obrony”.

„Podkreślamy, że traktujemy rosyjskich żołnierzy zgodnie z Konwencją o traktowaniu jeńców wojennych (Konwencją Genewską): otrzymują żywność, odzież i lekarstwa oraz są przetrzymywani w godnych warunkach” – dodano w oświadczeniu CPD

Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji funkcjonuje przy RBNiO Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej