RAPORT

Pogarda

PiS zyskuje najwięcej, Konfederacja blisko progu. Nowy sondaż

Partia Jarosława Kaczyńskiego zdecydowanie nad KO (fot. Forum/Andrzej Hulimka)
Partia Jarosława Kaczyńskiego zdecydowanie nad KO (fot. Forum/Andrzej Hulimka)

Najnowsze

Popularne

Prawo i Sprawiedliwość zdecydowanie wygrałoby wybory parlamentarne, gdyby te odbywały się w najbliższych dniach – tak wynika z nowego sondażu pracowni Estymator dla dorzeczy.pl. W badaniu tym najwięcej zyskuje partia rządząca, najwięcej traci Konfederacja.

Nowy sondaż. Duża zmiana poparcia dla PiS

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w maju, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość, które ma blisko dwukrotną przewagę nad drugą w...

zobacz więcej

Na partię Jarosława Kaczyńskiego głosować chce najwięcej badanych – 39,2 proc. W porównaniu z poprzednim sondażem przeprowadzonym na zlecenie dorzeczy.pl, partia rządząca notuje wzrost o 0,8 pkt. proc.

Na drugim miejscu jest Koalicja Obywatelska, którą wskazało 27,1 proc. (+0,1 pkt. proc.). Polityczne podium zamyka Lewica z wynikiem 11,2 proc. (wzrost o 0,7 pkt proc. w porównaniu do badania sprzed dwóch tygodni).

Kolejne miejsce zajmują Polska 2050 Szymona Hołowni, która ma 7,9 proc. (-0,1 pkt proc.), Polskie Stronnictwo Ludowe – 6,4 (-0,3 pkt proc.); Konfederacja – 5,9 proc. (-1,4 pkt proc.); Kukiz'15 – 2 proc. (+0,2 pkt proc.). 0,3 proc. ankietowanych zadeklarowało, że oddałoby głos na inną formację.

Sondaż. Mandaty


Serwis podaje też jak poparcie przełożyłoby sięna mandaty w Sejmie. Prawo i Sprawiedliwość wprowadziłoby do Sejmu 219 posłów (19 posłów mniej niż w wyborach z 2019 r.), Koalicja Obywatelska – 140 (6 posłów więcej), Lewica – 43 (6 posłów mniej), Polska 2050 – 30 posłów, PSL – 19 (11 posłów mniej), a Konfederacja – 8 (3 posłów więcej).

Szacowana frekwencja wyborcza wyniosłaby 59 proc.

Badanie przeprowadzono w dniach 12-13 maja 2022 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1029 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię w wyborach do Sejmu będą głosować.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej