RAPORT

Wojna na Ukrainie

Kalush Orchestra wygrywa Eurowizję. Muzycy opublikowali wstrząsający teledysk [WIDEO]

Klip nagrywano w miejscach zniszczonych przez Rosjan (fot. YouTube/ KALUSH)
Klip nagrywano w miejscach zniszczonych przez Rosjan (fot. YouTube/ KALUSH)

Ukraiński zespół Kalush Orchestra opublikował teledysk do piosenki „Stefania”, dzięki której wygrał konkurs Eurowizji w Turynie. Klip nagrywano w podkijowskiej Buczy, Irpieniu, Borodziance i Hostomelu, zniszczonych w wyniku rosyjskiej inwazji. Widać na nim płonące gruzowiska, zburzone budynki i żołnierzy niosących dzieci. Część scen nagrywano też w cerkwi i na cmentarzu.

Ukraina zwycięzcą Eurowizji 2022. Polska zajęła 12. miejsce

Zwycięzcą 66. edycji Konkursu Piosenki Eurowizji została Ukraina. Z piosenką „Stefania” zdobyła łącznie 631 punktów od jury i widzów. W konkursie,...

zobacz więcej

Kalush Orchestra dedykuje nagranie „odważnym mieszkańcom Ukrainy, matkom broniącym ich dzieci i wszystkim, którzy oddali swoje życie za naszą wolność".

Lider Kalush Orchestra Ołeh Psiuk wskazał, że pierwotnie piosenka „Stefania” była zadedykowana jego matce, ale po rosyjskiej inwazji to się zmieniło.

Choć nie ma w niej ani słowa o wojnie, wielu ludzi zaczęło ją utożsamiać z matką-Ukrainą. Co więcej, społeczeństwo zaczęło nazywać ją hymnem wojny. Ale „Stefania” to nie hymn wojny. Chciałbym, żeby została hymnem naszego zwycięstwa – dodał raper.

Po sobotnim występie w Turynie Kalush Orchestra zaapelowała o pomoc Ukrainie, Mariupolowi i rannym żołnierzom przebywającym na terenie zakładów Azowstalu. Zgodnie z regulaminem Eurowizji, następny konkurs powinien się odbyć na Ukrainie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej