RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nie żyje aktor Ignacy Gogolewski

Nie żyje Ignacy Gogolewski, aktor teatralny i filmowy, reżyser oraz scenarzysta. Miał 91 lat. O jego śmierci poinformowało Polskie Radio.

Miłogost Reczek nie żyje. Jeden z najsłynniejszych głosów w Polsce

Nie żyje aktor filmowy i teatralny Miłogost Reczek. Jeden z najsłynniejszych głosów w Polsce przed śmiercią zmagał się z ciężką chorobą. Zmarł we...

zobacz więcej

Gogolewski jest uważany za jednego ze „starych mistrzów”, których cechowała szczególna dbałość o słowo i wypowiadaną frazę oraz serdeczny kontakt z widzem. W dorobku artystycznym miał ponad 130 kreacji teatralnych, blisko sto w Teatrze Telewizji, kilkadziesiąt ról filmowych i dziesiątki radiowych słuchowisk.

Rozgłos przyniosła mu rola Gustawa w „Dziadach” Adama Mickiewicza w reżyserii Aleksandra Bardiniego. Krytycy jednogłośnie uznali młodego aktora za kontynuatora tradycji teatru romantycznego.

Potem występował w sztukach Iwaszkiewicza, Swinarskiego, Fredry, Racine'a, Wyspiańskiego, Norwida i Witkiewicza. Współpracował z teatrami warszawskimi: Polskim, Dramatycznym, Współczesnym i Narodowym. O tym, że jest niezrównanym interpretatorem romantycznego wiersza świadczy nagrana przez niego w latach 60. płyta „Wielkie monologi romantyczne”.

Ignacy Gogolewski od kilkudziesięciu lat współpracował z Teatrem Polskiego Radia, stworzył niezapomniane kreacje w około dwustu słuchowiskach, między innymi w „Burzy” Shakespeare'a czy w „Dziadach” Mickiewicza. Wystąpił w wielu filmach – „Trudna miłość” i „Samotność we dwoje” Stanisława Różewicza, „Wystrzał” i „Hrabina Cosel” Jerzego Antczaka oraz w serialu „Chłopi” Jana Rybkowskiego.

Ignacy Gogolewski reżyserował kilkadziesiąt spektakli teatralnych i telewizyjnych, jak „Lato w Nohant” Jarosława Iwaszkiewicza w 1989 roku w warszawskim Teatrze Rozmaitości oraz „Fortepian” Jerzego Szaniawskiego w 1977-mym w Telewizji Polskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej