RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wywiad: Rosja straciła trzecią część sił lądowych

Ogromne straty okupantów (fot.  Nicola Marfisi/AGF/Universal Images Group via Getty Images)
Ogromne straty okupantów (fot. Nicola Marfisi/AGF/Universal Images Group via Getty Images)

Rosyjska ofensywa w Donbasie na wschodzie Ukrainy utraciła tempo; rosyjskie wojsko boryka się z niedoborem wsparcia i w obecnych warunkach nie będzie w stanie gwałtownie przyspieszyć działań przez najbliższe 30 dni – twierdzi brytyjskie ministerstwo obrony.

Rosjanie zrzucili na Azowstal bomby fosforowe [WIDEO]

Rosjanie użyli bomb zapalających lub fosforowych przeciwko ukraińskim żołnierzom na terenie Azowstalu – poinformował na Telegramie doradca mera...

zobacz więcej

Raport: Wojna na Ukrainie

W najnowszym raporcie wywiadowczym napisano, że ofensywa w Donbasie „straciła impet i nabrała znacznego opóźnienia”. Przez ostatni miesiąc Rosja osiągnęła jedynie niewielkie zdobycze terytorialne, ale straciła już najprawdopodobniej trzecią część sił lądowych, jakie zaangażowała w wojnę w lutym.

Opóźnienie dodatkowo zwiększy się z powodu strat krytycznego wsparcia, takiego jak sprzęt do stawiania mostów czy drony zwiadowcze. Niedobory urządzeń do budowy mostów spowalniały manewry ofensywne przez całą wojnę, a drony, kluczowe dla rozpoznania strategicznego i kierowania ognia artyleryjskiego, są narażone na działania ukraińskiej obrony przeciwlotniczej – przekazał brytyjski resort obrony.

Postępy Rosjan spowalniają nie tylko braki wsparcia, ale również niskie morale i zmniejszona skuteczność bojowa. Wielu z tych aspektów nie da się szybko poprawić, więc będą zapewne w dalszym ciągu hamowały operacje rosyjskie na Ukrainie. W obecnych warunkach Rosja raczej nie będzie w stanie gwałtownie przyspieszyć tempa ofensywy przez najbliższe 30 dni – oceniono.

W niedzielę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że siły rosyjskie usiłują przedrzeć się w stronę Słowiańska w obwodzie donieckim; trwa atak na kombinat Azowstal w Mariupolu.

Atak na obwód lwowski. Rakiety spadły 25 km od granicy z Polską

Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano atak rakietowy na obwód lwowski – poinformował szef obwodu Maksym Kozycki. Nie ma informacji o...

zobacz więcej

Podczas ostatniej doby oddziały rosyjskie atakowały siły ukraińskie na kierunku słowiańskim, ale nie udało im się przedrzeć. Rosjanie uzupełniają zasoby i przegrupowują siły w celu natarcia na Barwinkowe i Słowiańsk.

Mimo strat przeciwnik próbuje prowadzić ofensywę w kierunku Łymanu, Siewierodoniecka, Awdijiwki i miasta Kurachowe. Trwa blokada sił ukraińskich w kombinacie Azowtsal, który jest nieustannie atakowany przy użyciu lotnictwa i artylerii.

W związku ze znaczny stratami poniesionymi przez rosyjską 810. brygadę piechoty morskiej Floty Czarnomorskiej rosyjskie dowództwo zdecydowało o uzupełnieniu jej stanu osobowego żołnierzami z innych pododdziałów Floty.

Według sztabu utrzymuje się ryzyko ataków rakietowo-bombowych na terytorium Ukrainy z terenu Białorusi. W rejonach przygranicznych nie można wykluczyć prowokacji z udziałem sił zbrojnych Białorusi.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej