RAPORT

Wojna na Ukrainie

Czy Ukraina ma szansę wygrać wojnę z Rosją? Są wyniki sondażu

W zwycięstwo Ukrainy wierzy 41 proc. respondentów (fot. Anastasia Vlasova/Getty Images)
W zwycięstwo Ukrainy wierzy 41 proc. respondentów (fot. Anastasia Vlasova/Getty Images)

41 proc. Polaków uważa, że Ukraina ma szanse wygrać wojnę z Rosją w taki sposób, że zmusi Rosję do całkowitego wycofania się poza granice Ukrainy i odzyska Krym, Ługańsk oraz Donieck – wynika z sondażu pracowni Social Changes wykonanego dla portalu wPolityce.pl.

Nowy sondaż. Duża zmiana poparcia dla PiS

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w maju, zdecydowanie wygrałoby je Prawo i Sprawiedliwość, które ma blisko dwukrotną przewagę nad drugą w...

zobacz więcej

W niedzielę portal wPolityce.pl opublikował wyniki sondażu. Zapytano w nim respondentów, czy według nich Ukraina ma szanse wygrać wojnę z Rosją w taki sposób, że zmusi Rosję do całkowitego wycofania się poza granice Ukrainy i odzyska Krym, Ługańsk oraz Donieck.

Na tak postawione pytanie 15 proc. pytanych odpowiedziało „zdecydowanie tak”, 26 proc. – „raczej tak”. Oznacza to, że pozytywnie szanse Ukrainy oceniło 41 proc. respondentów. Z kolei 7 proc. pytanych odparło „zdecydowanie nie”, a 24 proc. – „raczej nie”; 28 proc. nie ma zdania w tej sprawie.

Z badania wynika również, że wyborcy Zjednoczonej Prawicy najbardziej wierzą w sukces Ukrainy – 63 proc. sądzi, że armia Ukrainy przepędzi napastników poza granice naszego sąsiada; taki obrót spraw przewiduje też 42 proc. stronników Koalicji Obywatelskiej i 46 proc. sympatyków ugrupowania Polska 2050.

Badanie zrealizowała pracownia Social Changes na zlecenie wPolityce.pl metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym od 6 do 9 maja 2022 r. Przeprowadzono je na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków. W badaniu wzięło udział ponad 1000 osób.

CZYTAJ TAKŻE: Atak rakietowy w obwodzie lwowskim. Władze podają szczegóły

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej