RAPORT

Wojna na Ukrainie

Żywił się dinozaurami. Megaraptor z Argentyny

W Argentynie odkryto szkielet megaraptora (fot. Shutterstock/junpiiiiiiiiiii, zdjęcie ilustracyjne; wikimedia.org/Aranciaga Rolando)
W Argentynie odkryto szkielet megaraptora (fot. Shutterstock/junpiiiiiiiiiii, zdjęcie ilustracyjne; wikimedia.org/Aranciaga Rolando)

W Argentynie odkryto szkielet olbrzymiego drapieżnego dinozaura, należącego do megaraptorów – donoszą naukowcy na łamach „Scientific Reports”.

Naukowcy wykryli w meteorytach wszystkie podstawowe składniki DNA i RNA

Naukowcy wykryli w meteorytach już wszystkie podstawowe składniki DNA i RNA – donosi NASA. Oznacza to, że kosmiczne skały mogły przyczynić się do...

zobacz więcej

Dinozaur miał wysokość sięgającą trzech pięter i ważył około sześciu ton. To największy spośród megaraptorów – dużych drapieżników, które w późnym okresie kredowym zamieszkiwały Amerykę Południową.

Megaraptor, nazwany Maip macrothorax, żywił się mniejszymi dinozaurami. Rozszarpywał je za pomocą długich na 40 cm szponów. Skamieniałość badał zespół pod kierunkiem Alexisa M. Aranciagi z Museo Argentino de Ciencias Naturales w Buenos Aires.

Nazwa naukowa „Maip” nawiązuje do folkloru rdzennego patagońskiego ludu Aonikenk. Imię Maip nosiła mroczna postać, która miała przynosić śmierć, a pojawiała się w postaci mroźnego wiatru od strony Andów. Z kolei „macrothorax” odnosi się do dużej klatki piersiowej, której szerokość wynosiła ok. 1,2 m. Przedstawiciele nowo odkrytego gatunku mierzyli ok. 9-10 m długości, czyli dużo więcej niż inne gatunki z rodzaju Megaraptor.

Dinozaury tego gatunku zamieszkiwały 70 mln lat temu tropikalne lasy Ameryki Południowej, zanim jeszcze uformowały się Andy.

CZYTAJ TAKŻE: Masowe wymieranie w morzach. Zagrożone są gatunki polarne

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej