RAPORT

Wojna na Ukrainie

Masakra w supermarkecie. Zastrzelił 10 osób

Napastnik został oskarżony o przestępstwo z nienawiści (fot.  Forum/Reuters/BIGDAWG)
Napastnik został oskarżony o przestępstwo z nienawiści (fot. Forum/Reuters/BIGDAWG)

18-letni napastnik, który zastrzelił 10 osób i zranił trzy inne w supermarkecie w Buffalo w stanie Nowy Jork w USA, został oskarżony o przestępstwo popełnione z nienawiści.

W tym roku w Szwecji rekordowa liczba zabitych w strzelaninach

W Szwecji do połowy kwietnia w strzelaninach dokonywanych przez zwalczające się gangi zginęły 23 osoby. To najwyższa tego rodzaju liczba w...

zobacz więcej

Agent specjalny biura terenowego FBI w Buffalo Stephen Belongia poinformował na konferencji prasowej, że strzelanina jest badana pod kątem przestępstw na tle nienawiści. Czyn określono jako rasowo umotywowaną ekstremalną przemoc.

Według policji 11 ofiar napastnika było czarnoskórych, a dwie białe.

Sprawca ataku, 18-letni mężczyzna, Payton Gendron, mieszkaniec odległego o 320 km od Buffalo Conklin w stanie Nowy Jork, transmitował w internecie przebieg wydarzenia przy pomocy umieszczonej w kasku kamery.

Zobacz także: Strzelanina w Duisburgu, cztery osoby są ranne. „Porachunki w świecie rockersów” [WIDEO]

– Na parkingu marketu postrzelił cztery osoby. Trzy z nich zginęły, a jedna przeżyła – powiadomił Gramaglia.

Jak powiedział ochroniarz supermarketu, emerytowany funkcjonariusz policji, „oddał wiele strzałów w kierunku podejrzanego”, ale ochroniła go kamizelka kuloodporna. Gendron zastrzelił wewnątrz sklepu ochroniarza i inne osoby.

Zamach w rosyjskim przedszkolu. Są ofiary

Uzbrojony mężczyzna otworzył ogień w przedszkolu w pobliżu rosyjskiego Uljanowska. Zabił trzy osoby; dwoje dzieci i opiekunkę, po czym popełnił...

zobacz więcej

„Podejrzany przyłożył broń do swojej szyi, po czym dwóch policjantów z Buffalo skłoniło go do jej odrzucenia. Następnie zdjął część swojego ubioru ochronnego i się poddał” – cytuje CNN organy ścigania.

Głębi bólu nie da się opisać


„Jest to najgorszy koszmar, jaki może spotkać każdą społeczność, a my, jako społeczność, cierpimy. Głębi bólu, jaki odczuwają rodziny i my wszyscy, nie da się nawet opisać” – ocenił burmistrz Buffalo Byron Brown.

Prokurator okręgowy hrabstwa Erie John J. Flynn zapowiedział, że w sobotę wieczorem napastnik zostanie postawiony przed sądem pod zarzutem morderstwa pierwszego stopnia. Sekretarz prasowy Białego Domu Karine Jean-Pierre podała, że prezydent Joe Biden regularnie otrzymuje informacje na temat strzelaniny i śledztwa, a wraz z pierwszą damą modli się za ofiary i ich bliskich.

– Prezydent został poinformowany przez swojego doradcę ds. bezpieczeństwa wewnętrznego o strasznej strzelaninie w Buffalo, dziś po południu. Przez cały wieczór i jutro będzie otrzymywał aktualne informacje, w miarę jak kolejne będą pojawiać się – zapewniła. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej