RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowe organy bazyliki Mariackiej. Powstawały dwa lata [WIDEO]

Po dwóch latach budowy zostały uroczyście poświęcone. Mowa o organach głównych bazyliki Mariackiej w Krakowie. Od soboty służą nie tylko wiernym – informuje TVP3 Kraków.

Muzycy U2 zagrali koncert na stacji metra w Kijowie [WIDEO]

Lider irlandzkiego zespołu rockowego U2 zagrał w niedzielę koncert na stacji kijowskiego metra, by wyrazić poparcie dla Ukrainy i oddać hołd...

zobacz więcej

To król instrumentów – organy piszczałkowe są niezwykle skomplikowanym mechanizmem. To co widzimy z zewnątrz jest zaledwie ułamkiem tego co schowane głęboko w tak zwanej szafie organowej. Piszczałki to także tylko część instrumentu. Krakowska Bazylika Mariacka ma trzy instrumenty, ten największy – organy na chórze muzycznym – uroczyście poświęcono w sobotę.

Mają 62 głosy, dodając jednak instrument w prezbiterium, który może grać równocześnie sterowany z jednego kontuaru to już 76 głosów, czyli różnorodnych brzmień, na których grać można pojedynczo lub łącząc je.

Budowniczowie organów – pracownicy austriackiej firmy o ponad 170-letniej tradycji – stanęli przed poważnym wyzwaniem. Nowy instrument musieli zmieścić w szafie objętej konserwatorską ochroną. Ponieważ ten nowy jest większy niż poprzedni, trzeba było rozwiązać sporo problemów.

Powstało prawdziwe dzieło, które służyć będzie nie tylko w swej podstawowej roli – towarzyszeniu wiernym w modlitwie. Niezwykle cenny instrument o przepięknym brzmieniu służyć będzie również melomanom. Cykl koncertów zacznie się już w niedzielę, kolejne w następne soboty maja i czerwca.

Organy w bazylice choć najnowsze wśród krakowskich instrumentów, nie zdobyły jednak palmy pierwszeństwa, jeśli chodzi o wielkość. Największymi pozostają te w bazylice Bożego Ciała na Kazimierzu, które budowane są nieprzerwanie od końca lat 50. ubiegłego wieku. Mają dziś 81 głosów, o pięć więcej niż w kościele Mariackim i ciągle czekają na dwa jeszcze brakujące.

Twoje INFO - kontakt z TVP INFO

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej