RAPORT

Wojna na Ukrainie

Sztab generalny Ukrainy: Rosja przygotowuje natarcie

Rosyjskie siły zbrojne  (fot. Maximilian Clarke/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Rosyjskie siły zbrojne (fot. Maximilian Clarke/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Rosyjskie siły zbrojne przygotowują natarcie w kierunku obwodu donieckiego na południowym-wschodzie Ukrainy i nadal blokują żołnierzy ukraińskich w kombinacie Azowstal w Mariupolu – poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Ostrzał obwodu donieckiego. Dwie osoby nie żyją, cztery ranne

Jeden cywilny mieszkaniec zginął na skutek ostrzału wioski w obwodzie dniepropietrowskim na południowym wschodzie Ukrainy - poinformował w...

zobacz więcej

Czytaj więcej w raporcie: Wojna na Ukrainie

„Na kierunku donieckim ugrupowania przeciwnika koncentrują wysiłki na przygotowaniu się do działań ofensywnych w stronę miejscowości Siewierodonieck, Sołedar i Bachmut, uzupełniając zapasy i przegrupowując pododdziały. Na wspomnianym kierunku przemieszczono do dwóch batalionów grup taktycznych” – podał sztab.

Jak dodał, siły rosyjskie atakują na linii frontu w obwodzie donieckim przy wsparciu artylerii i lotnictwa i odniosły „częściowy sukces” w okolicach Awdijiwki.

Na kierunku charkowskim wróg usiłuje utrzymać zajęte pozycje oraz kontrolę szlaków dostaw na północ i wschód od Charkowa, a także nie dopuścić do przesuwania się sił ukraińskich w stronę granicy.

Zobacz także: Walki w obwodach donieckim i ługańskim


W Mariupolu wojska rosyjskie nadal blokują żołnierzy ukraińskich w kombinacie Azowstal, przypuszczając zmasowane ataki artyleryjskie i lotnicze.

Wróg stara się umocnić obecność militarną na Wyspie Węży na Morzu Czarnym, wzmacniając tam system obrony przeciwlotniczej. Na okupowanych terytoriach na wschodzie i południu kraju przeciwnik próbuje wciągnąć miejscową ludność w pracę w okupacyjnych instytucjach i nielegalnych formacjach ochrony prawa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej