RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nowa prezydent Węgier zapowiedziała wizytę w Polsce

Nowa prezydent Węgier Katalin Novak (fot. PAP/EPA/Szilard Koszticsak)
Nowa prezydent Węgier Katalin Novak (fot. PAP/EPA/Szilard Koszticsak)

Nowa prezydent Węgier Katalin Novak potępiła w sobotę w przemówieniu inauguracyjnym rosyjską agresję na Ukrainę i zapowiedziała, że z pierwszą zagraniczną wizytą uda się do Polski.

„Myślisz, że robisz interesy z Rosją, aż nagle pocisk trafia w twój dom”. Zełenski ostrzega Węgry

Myślisz, że robisz interesy z Rosją, aż pewnego dnia pocisk trafia w twój dom. Wtedy wartości się zmieniają i wszystko zaczyna się rozpadać –...

zobacz więcej

– We wtorek 17 maja udam się do Warszawy na spotkanie z prezydentem Polaków. Panie prezydencie, drogi Andrzeju, dziękuję, że możemy ze sobą porozmawiać w sposób, jaki przystoi przyjaciołom – oznajmiła Novak podczas uroczystości przed parlamentem w Budapeszcie.

Podkreśliła, że Węgry potępiają putinowską agresję, „zbrojny atak na suwerenne państwo”. – Na zawsze mówimy „nie” wszelkim próbom przywrócenie Związku Sowieckiego – zaznaczyła.

– To nie jest nasza wojna, ale jest ona toczona także przeciwko nam, przeciwko kochającym pokój, pragnącym bezpieczeństwa, wzajemnego szacunku i dobrobytu Węgrom. Żądamy zbadania i ukarania zbrodni wojennych – podkreśliła.

Zobacz także: Katalin Novak wybrana na prezydenta Węgier


Węgry są jednym z państw, których uzależnienie od rosyjskiej ropy utrudnia przyjęcie zaproponowanego przez Komisję Europejską nowego pakietu sankcji przeciw Rosji, przewidującego unijne embargo na dostawy tego surowca. Novak została wybrana przez parlament węgierski na prezydenta 10 marca.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej