RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wejście Szwecji do NATO. „Turcja chce to wykorzystać, by kraj ten przestał wspierać Kurdów”

Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan (fot. Mustafa Kamaci/Anadolu Agency via Getty Images)
Turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan (fot. Mustafa Kamaci/Anadolu Agency via Getty Images)

Tureckie władze chcą wykorzystać fakt, że Szwecja potrzebuje zgody Turcji na przystąpienie do NATO, do wpłynięcia na Sztokholm, aby przestał wspierać mniejszość kurdyjską i nie angażował się w ochronę praw człowieka w Turcji – pisze w sobotę szwedzki dziennik „Dagens Nyheter”. Jednocześnie rzecznik prezydenta Ibrahim Kalin stwierdził w sobotę, że Turcja nie zamyka drzwi przed przystąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO.

Finlandia i Szwecja chcą do NATO. Konsultacje z Białym Domem

Prezydent USA Joe Biden rozmawiał w piątek z premier Szwecji Magdaleną Andersson i prezydentem Finlandii Saulim Niinisto w sprawie przystąpienia...

zobacz więcej

W piątek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan nieoczekiwanie negatywnie wypowiedział się o wejściu Szwecji i Finlandii do NATO, wskazując, że kraje te stały się schronieniem dla organizacji terrorystycznych.

„W oczach tureckiego reżimu Szwecja jest problematycznym, jeśli nie wrogim krajem, obrońcą organizacji terrorystycznych i zdominowanej przez Kurdów partii HDP, która jest w Turcji systematycznie prześladowana” – zauważa gazeta.

Jak przypomina gazeta, gdy w ubiegłym roku szefowa szwedzkiej dyplomacji Ann Linde obiecała wesprzeć syryjskich Kurdów kwotą 376 mln dolarów (w latach 2016-2023), spotkało się to z negatywnym przyjęciem w Turcji.

Zobacz także: Socjaldemokraci za wejściem Finlandii do NATO. Deklaracja Turcji jest mało ważna


Ponadto jednym z uchodźców, którego wydalenia ze Szwecji chciałyby władze tureckie, jest Abdullah Bozkurt, do 2014 roku komentator polityczny gazety „Zaman”, organu powiązanego wówczas z islamskim kaznodzieją Fethullahem Gulenem, który jest oskarżany przez Erdogana o próbę zamachu stanu.

Jednocześnie rzecznik prezydenta Turcji Ibrahim Kalin stwierdził, że Turcja nie zamyka drzwi przed przystąpieniem Szwecji i Finlandii do NATO. – Chcemy rozmów z krajami nordyckimi i stłumienia działalności terrorystycznej w tych krajach, zwłaszcza w Sztokholmie – powiedział w sobotę Ibrahim Kalin. Twoje INFO - kontakt z TVP INFO
Według szacunkowych danych do Szwecji wyemigrowało ponad 100 tys. Kurdów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej